581 Het tweede hoofdstuk der compagniesschool, het gevecht, bevat slechts twee artikels, behandelende den strijd in deszelfs beide phasen: de nadering en het eigenlijk gezegde gevecht. De nadering zal worden bestudeerd onder alle omstandigheden, welke zich kunnen voordoen, dus over open of weinig geacci denteerd terrein, over bedekt of geaccidenteerd terrein, door boschterrein. In open terrein zal de marsch met op elkander vol gende echelons van sectiën een onderdeel der nadering uitmaken. Het artikel over het eigenlijk gezegde gevecht zal moeten voor bereiden de wijze van optreden der geïsoleerde compagnie, zoowel bij dag als bij nacht, met de wijzigingen, welke de tactische begin selen in hunne toepassing tegen den inlandschen vijand ondergaan. Voor de indeeling der bataljonsschool komt men in het eerste hoofdstuk tot vijf artikelen, nl. 1° de verzamelvormen, 2°defor- matiën en bewegingen in linie, 3° de formatiën en bewegingen in colonne, 4° de formatiën en bewegingen in dubbelcolonne, 5° de overgangen van de eene formatie tot de andere. Details van uitvoering behoeven niet nader te worden aange geven na hetgeen daaromtrent reeds werd medegedeeld. Het tweede hoofdstuk zal bevatten een eerste artikel over de nadering, een tweede over het gevecht, beide artikels beschouwd in hunnen geheelen ontwikkelingsgang. Aan het slot van dit hoofdstuk kan eene plaats vinden het een en ander over het tac tisch optreden van het al dan niet zelfstandige bataljon. De beginselen voor de nadering en het gevecht van meerdere bataljons zijn dezelfde als die, welke voor het enkele bataljon gel den. Ook ter vermijding van alles, wat zweemt naar schemati seering, is derhalve eene afzonderlijke brigadeschool onnoodig. Slotwoord. Met reglementen, uitgewerkt in den hierboven aangegeven geest, wordt verkregen vereenvoudiging der oefening en opleiding, een niet gering te schatten voordeel, vooral voor een leger als het Dans 1' instruction du soldat, tout cequi est inutile est nuisible (Dragomiroff). Plus un reglement est simple et court et mieux il vaut (Philebert). Beijeder Uebung muss der praktische Kriegs- zweck allein massgebend sein (Oest. Entwurf)*

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 611