582 onze, dat, al is het een staand leger, over geene reserves beschikt,, waarin dus de overplaatsingen veelvuldig zijn, continuïteit in de- opleiding wordt gemist en waarin door de noodzakelijke versnip pering der onderdeelen vaak weinig gelegenheid tot oordeelkun dige oefening bestaat. Doch het is niet alleen dit voordeel, hetwelk gewicht in de schaal legt. Buitendien wordt nog het resultaat bereikt, dat de richting van het oefeningsstelsel juist wordt afgebakend en dat de noodige tijd beschikbaar komt, om de verschillende eenheden en hare aan voerders te doordringen van de taak, welke in oorlogstijd op hen rust. Men vergete niet, dat hij de beste aanvoerder is, die het ge stelde doel het vlugst bereikt, daarbij het meest oordeelkundig gebruik makende van de te zijner beschikking gestelde strijd krachten. Iedere pas te veel, iedere, zonder noodzaak gevorder de, inspanning is eene fout. Zonder langer bij de vereenvoudiging stil te staan, waardoor alle bewegingen, die nutteloos en zuiver conventioneel zijn, kwa men te vervallen, dient een oogenblik de aandacht te worden, gevestigd op de aangegeven richting van het oefeningsstelsel en wel op de omstandigheid, dat niet langer in verschillende hoofd stukken als geheel verschillende zaken zullen worden onderwezen de gesloten en de verspreide orde en dat ook vervallen zijn al die zin- en nuttelooze, dus gevaarlijke vormen, welke men te vel de al aanstonds overboord werpt. Het exercitiereglement geeft hierin, in de punten 339 en 341 het voorbeeld. Onder die vormen mag men rekenen al die, wier basis is de frontcolonne op geheelen of verminderden afstand, welke colon nes den grondslag vormen der tegenwoordige compagnies- en bataljonssehool. In een aldus gedacht reglement is daarom geene verwarring in denkbeelden, geene oefening ter zijde van het vooropgestelde doel mogelijk. Een noodzakelijk en zeer gewenscht gevolg van de vereenvou digde en beter georienteerde oefening is, dat er meer tijd beschik baar zal komen. Deze weder kan met vrucht worden aangewend om aan die essentieele gedeelten, welke op het oogenblik meer of minder verwaarloosd worden, de aandacht te schenken, welke zijs in zoo hooge mate verdienen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 612