588 - De beide voorwagens onderscheiden zich alleen door de inwen dige inrichting. Die van het stuk met affuitterugloop heeft 40 patronen verpakt in plaatstalen doozen van 4 patronen per stuk in den anderen zijn de patronen bij vieren verpakt in 11 gesloten, uit riet gevlochten korven. Bij de vuurmondterugloopaffuit met wrijvingsrem wordt de te rugloop van den vuurmond niet door eene hydraulische rem ge regeld. In plaats daarvan is eene wrijvingsrem aangebracht. Aan den vuurmond zijn eenige vlakke staven bevestigd, welke gedurende den terugloop door een wrijvingskussen getrokken wor den. Daar de wrijvingstegenstand gedurende den terugloop en het weer in batterij loopen verschillend moet zijn, is de toestel zoo danig ingericht, dat de drukking van de wrijfplaten tegen de door- loopende staven zich zelve, wanneer noodig, automatisch regelt. Eene gewone veer brengt den vuurmond na den terugloop in bat terij terug. De veldhouwitser van 10 cM. op affuit met veerende spoorrem vertoont geen bijzonderheden. In verband met de grootere elevaties, waaronder een houwitser vuurt, vertoont de vuurmondterugloopaffuit van den ingezonden 11 cM. veldhouwitser eenige afwijkingen van de veldkanonaffuit van hetzelfde stelsel. Bij den houwitser ligt de wieg met eene tap loodrecht op de zielas in een gietstalen drager, welke met 2 waterpasse tappen in tappannen der benedenafïuit rust. Aan den drager is derhalve de getande boog van den elevatietoestel beves tigd, terwijl de toestel voor de zijdelingsche richting op de wieg werkt en deze 2° naar links en naar rechts draaien kan. Om den vuurmond uit elke elevatie het maximum bedraagt 40c in de laadstelling te brengen, onafhankelijk van den elevatietoestel, is een hefboom aan de rechterzijde der affuit aangebracht, waarmee het achterstuk in ééne beweging gelicht en na de lading in de vuur- stelling gestreken kan worden. Gedurende den marsch wordt de bovenaffuit door een grendel vast aan de benedenaffuit verbonden. d. Berggeschut. Het onbeweeglijk stilstaan van het stuk gedu rende het vuur is voor bergartillerie met het oog op de dikwijls zeer beperkte ruimte voor opstellingen van groot belang. Het ge heel is bij toepassing van de vuurmondterugloopconstructie naar verhouding vrij lang. De kniehoogte bedraagt 68 cM.de affuit-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 618