589 zitplaatsen voor richter en sluitstukbediende gedurende het vuur zijn zoo laag gemaakt, dat zij erop kunnen knielen. Opmerking verdient, dat het gewicht van het kanon op affuit met vuurmond terugloop zijnde 382 KG.34 KG. grooter is dan dat van het stuk met veerende spoorrem. e. Kanon van 6 cM. voor koloniaal gebruik. Het kanon van 6 cM. voor koloniaal gebruik is bestemd voor landstreken, waar in niet alleen wegen, doch ook trek- en draagdiereu ontbreken, zoodat men alleen over menschen als transportmiddel beschik ken kan. De vuurmond weegt 80 KG.de affuit met raden en toebehooren 64 KG. Door middel van eene lamoenberrie kan het stuk, waar mogelijk, door de bediening getrokken worden. De valblokwigsluiting is voor metalen kardoeshulzen ingericht. Met het 3 KG. zware projectiel wordt eene maximum dracht van 4200 M. bereikt. f. Kanon van 5 cM. Ljéo op torpedobootaffnit. Dit kanon is be stemd om opgesteld te worden op den commandotoren van eene torpedoboot. De stalen pantsergranaat van 1,5 KG. bereikt eene grootste schootsverheid van 4950 M. en doorboort met eene aan vankelijke snelheid van 700 M. nog op 1000 M. eene smeedijzeren plaat van 79 mï. en eene gehard-stalen plaat van 51 cM. 1) Behalve de bovengenoemde geschutsoorten waren nog ingezon den eene verzameling sluitstukken, patroon- en kardoeshulzen, kruitsoorten, projectielen en buizen. Pantserplaten. Buiten de Krupphalle waren eenige pantserpla ten e.d. opgesteld, die aan schietproeven waren blootgesteld ge weest. Als afkomstig uit de „Gusstahlfabrik Essen" noemt de catalogus compoundplaten, platen van zacht nikkelstaai, van in olie gehard nikkelstaai, van aan eene zijde gehard nikkeistaai, pantserdekplaten van nikkeistaai en van zacht staal, platen van aan eene zijde gehard nikkelgietstaal en eindelijk een beschoten pantserkoepel van aan eene zijde gehard nikkelgietstaal. Voorts trok algemeen de aandacht eene pantserplaat van 106 ton gewicht, 13,15 M. lengte, 3,40 M. breedte en 0,30 M. dikte, zonder twij fel de grootste en zwaarste, die ooit vervaardigd is. Het Grusonwerk Magdeburg- Buckau" wordt vertegenwoordigd door het profiel van een pantserkoepel van hardgegoten ijzer voor 1) De nieuwe torpedobooten der Koninklijke Marine zijn met dit kanon bewapend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 619