593 rekend wordt op f 0,25 van elk der bij den aanvang van het boekjaar aanwezige leden. Met dit uittreksel uit het reglement moge worden volstaan. Maar nu rijst bij mij de vraag: „Zou eene dusdanige vereeniging ook voor Indië geen reden „van bestaan hebben?" Men zal mij tegenwerpen, dat volgens het hiervoren aange haalde artikel 2 de echtgenooten van officieren van het Neder- landsch-Indische Leger niet van toetreding zijn buitengesloten, maar bij deze tegenwerping vergete men niet, dat datzelfde arti kel 2 bepaalt, dat die echtgenooten in Europa moeten wonen, naar mijne meening eene bepaling van een zoodanig beperkenden aard, dat daardoor alleen reeds, om redenen, welke wel geen nader betoog zullen behoeven, de toetreding onmogelijk wordt gemaakt. In vroegere jaren, toen slechts 20 °/0 der officieren van het Nederlandsch-Indische Leger gehuwd was, zou de oprichting van zulk eene vereeniging uit den aard der zaak vrijwel onmogelijk zijn geweest, maar nu, nu men nagenoeg het omgekeerde van vroeger aanschouwt, n.l. dat slechts 20 °/0 der officieren van het Nederlandsch-Indische Leger ongehmvd is, is de oprichting van zulk eene vereeniging niet alleen mogelijk, maar heeft m.i. ook alle recht van bestaan. Het vorengaande is slechts een los denkbeeld, bij mij opge komen naar aanleiding van het in handen krijgen van een paar exemplaren der hiervorenbedoelde reglementen, welke ik gaarne aan belanghebbenden ter inzage wil afstaan. Mocht het echter onverhoopt een gunstig onthaal vinden, zoo ben ik volgaarne tot verdere medewerking bereid, alhoewel ik aan den anderen kant de verdere uitwerking ook gaarne aan meer bevoegden overlaat. Mijne moeite in deze zou ik reeds meer dan voldoende beloond achten, indien het hier geschrevene te eeniger tijd aanleiding mocht geven om aan dat denkbeeld een vasten vorm te geven. Ten slotte een vraag. Zou het niet mogelijk zijn tot de oprichting van het door mij. bedoelde fonds te komen door een te geven uitbreiding aan het doel en den werkkring der: Dl. II 1902. 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 623