596 paarden werden dadelijk na aankoop in de bespanningen der 2de veld batterij ingedeeld, die kort daarop haren marsch naar Babakan aanvingzij hadden dus, geheel in overeenstemming met den toe stand in oorlogstijd, een zeer kort tijdperk van sneldressuur door- loopen, toen zij den negendaagschen marsch (met 2 rustdagen) door zeer geaccidenteerd terrein begonnen èn gedurende de marschen èn gedurende den kamptijd bij de vuuroefeningen hebben die paar den boven verwachting goed voldaan en liet hunne conditie niets te wenschen over. Bedriegen wij ons niet, dan zijn al die paarden, op eene enkele uitzondering na, als troepenpaard aangehouden. Dat onder de particuliere paarden meer vandehandsche dan bij- dehandsche paarden gevonden zullen worden, ligt voor de hand en daarom kan er niet genoeg gewezen worden op de noodzakelijk heid, dat alle trekpaarden, die bij de batterijen in vredestijd zijn ingedeeld, zoowel voor vandehandsch als voor bijdehandsch paard kunnen worden gebruikt, opdat, ingeval bij mobilisatie wel van dehandsche, doch geen of slechts weinig bijdehandsche paarden kunnen worden aangekocht of gerequireerd, de batterijen toch nog genoeg paarden bezitten tot het formeeren van spannen.. In de behoefte aan rijpaarden zal minder gemakkelijk worden voorzien. Over het algemeen treft men in onze groote steden betrekkelijk weinig paarden aan, die uitsluitend als rijpaard ge bruikt worden en dus dadelijk als zoodanig bij het leger kunnen overgaan. Wel zullen er onder de overige paarden nog verschei dene voorkomen, wier bouw geen beletsel vormt om ze als rijpaard te gebruiken, doch de meeste zullen nog eenigen tijd in dressuur genomen moeten worden, voor zij met eenig vertrouwen te velde gezonden kunnen worden. Of in totaal een voldoend aantal rij paarden aangekocht zal kunnen worden om in de eerste behoefte te voorzien, durven wij niet verzekeren, doch gesteld, dat dit wel zoo ware, dan nog betwijfelen we, of ieder officier, die een of meer paarden noodig heeft, daaronder een paard van zijne gading zal vinden. Er zullen heel wat rijpaarden moeten worden aangekocht In aanmerking genomen toch, dat in oorlogstijd alle tot het veld leger behoorende opperofficieren, hoofdofficieren der infanterie en artillerie met hunne adjudanten en de hun toegevoegde officieren, alle stafofficieren en alle subalterne officieren der bereden artil lerie evenals de officieren der cavalerie moeten kunnen beschikken

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 626