Eerst wanneer op de een of andere manier een trekdier voor onze veldartillerie gevonden is van 2 dM. grootere hoogte dan die van het tegenwoordige of met een trekkracht vaneen Europeesch paard, zal het ons kunnen gelukken den „sprong van 30 jaar" te maken, teneinde op eenzelfde standpunt te komen met de Europeesche veldartillerie. Wanneer over eenige m|anden de proef batterij en der Indische hereden artillerie Java bereiken en eventueel onder de oogen van H. C. komen, zal hij dan ook wel zeer teleurgesteld zijn, want waarschijnlijk zullen we die tijdsruimte niet ingehaald hebben. En dit kan ook niet, zoolang in Europa een veldstuk 1800 en in Indië slechts 1200 K.G. wegen mag. Maar dit is niet mijn eenig bezwaar tegen de door den heer H. C. gebezigde vergelijking. Wanneer men de tabel (blz. 455) beschouwt, zou men geneigd zijn, de conclusie te trekken, dat, waar het kanon C. 61/73 nog geen G. K. bezat 1), de Indische veldartillerie met de hare tot 3000 M. reikende altijd daar boven zou staan. Het projectiel der veldartillerie is toch de G.K. en dus is een vergelijking met een kanon uit een tijdperk, toen de veldartillerie nog niet over een G. K. beschikte m. i. waardeloos. Verder gaande vallen ons de indrukwekkende schootsverhe- den van het Kruppsche kanon C/99 in het oog n. 1. 6600 M.! Wat zeggen die getallen ons? Ongeveer evenveel als de cou ranten ons vertellen met hun berichten over geschut, waarmee men projectielen hoog over den Mont Blanc heen zou kunnen vuren. Want de veldartillerie strijdt toch immers niet op die groote afstanden! Stel u voor een Indisch terrein, waaropmen op 6000 M. nog troepen kan bevuren enspringpunten van G. K. waarnemen Zoolang de N. I. veldartillerie niet over ander paardenmate- rieel beschikken kan, dan het tegenwoordige, dat blijken heeft gegeven een trekkracht te bezitten van slechts het 2/3 gedeelte van die van een Europeesch paard, zoolang zal ook het gewicht van ons materieel slechts het 2/3 gedeelte van dat in Europa gebruikelijk of ongeveer 1200 Kg. kunnen zijn. En aangezien nu het rendement van een veldstuk d.i. 1) Eigenlijk is de tabel niet geheel juist. Bij het materieel C 61/73 werd later een G. IC. ingevoerd, die tot op 2200 il. bruikbaar was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 62