605 brak het hun aan die geoefendheid in het gebruik van hun wapen, welke alleen de overwinning verzekert? vraagt dan de schrijver en zegtik aarzel niet deze laatste vragen bevestigend te beant woorden. Op onverantwoordelijke wijze werden de krachten onzer troe pen verspild, èn door gemis aan juist inzicht bij hun aanvoerders, èn door gebrek aan oefening in het gebruik hunner uitstekende wapenen. Onze voorbereidingen tot den oorlog werden getroffen op een „absent-minded" wijze, alsof oorlog het laatste was, waar toe onze troepen geroepen zouden kunnen worden, terwijl met voorbeeldeloos onverstand de energie onzer officieren geleid werd in banen, waar ze geheel waardeloos was. Hun natuurlijken aanleg zagen zij verstompen door de noode- looze oefeningen, waaraan zij moesten deelnemen, terwijl alle oor spronkelijkheid van geest en alle pogingen om tot een betere toe passing der hedendaagsche tactiek te komen, onderdrukt werden. Dank zij den steun van invloedrijke vrienden werden de- middelmatigheden op den voorgrond geschoven, waarvan we thans de gevolgen kunnen waarnemen en betreuren. Yan het oogenblik, dat de militair in dienst treedt, 't zij als officier, 't zij als mindere, wordt zijn tijd in beslag genomen door tallooze plichten, waarvan geen tiende deel toepassing- vindt in den oorlog. Ook is geen stuk van zijn uitrusting—van de piek op zijn helm tot de zool van zijn schoenen en van de onderscheidingsteekenen op zijn kraag tot de sporen aan zijn laarzen—geschikt om in den oorlog gedragen te worden, althans indien hij aan de vijandelijke kogels wenscht te ontkomen. Sinds langen tijd zijn allen, die zich de moeite gaven het vraagstuk van den modernen oorlog te bestudeeren, overtuigd dat de bestreken baan en de groote vuursnelheid van het hedendaagsche geweer den aanval onmogelijk maken, tenzij beschikt wordt over troepen, grondig geoefend in zelf denken en handelen, ook in het vuur, troepen met een hoog moreel, verkregen door matigheid en zelfbeheersching, opgeleid in de kunst om van de geringste oneffenheid in het terrein gebruik te maken, troepen eindelijk, volkomen vertrouwd met hun wapen. Om den oorlog te kunnen voeren met kans op succes, moet

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 635