606 - het leger geoefend worden naar de bovengenoemde beginselen. Hoogstwaarschijnlijk zal men hiertegen aanvoeren, dat er niet de minste kans bestond, dat Engelsche troepen ooit geroepen zou den worden om op te treden tegen een tegenstander, geoefend naar Europeesche begrippen en dat onze traditioneele moed en lichaamskracht, zelfs met een minimum oefening,ruimschoots vol doende zouden blijken om met succes den strijd te voeren tegen inlandsche volksstammen. Dat deze meening echter ambtshalve niet gedeeld werd, is af te leiden uit het feit, dat de regeering jaarlijks groote sommen voor manoeuvres toestond, welk geld weggeworpen geweest zou zijn, indien wij nooit tegenover Europeesche troepen in het vuur had den kunnen komen. Doch een feit is het, dat die manoeuvres onveranderlijk op een zoodanige wijze werden geleid, dat men ze als volkomen nutteloos kan beschouwen. Aanvoerders, die slechts ondervinding opdeden in den oorlog- tegen inlandsche stammen, en die zich niet de moeite getroostten te trachten de vraagstukken van den modernen oorlog te door gronden, zijn ongeschikt om de oefening van troepen te leiden. Zoo besluit generaal Buller een zijner berichten van het oor logsterrein met de woorden: „ik vermeen, dat onze officieren gaan deweg het nut van verkennen zullen gaan inzien." Wie anders is hiervoor aansprakelijk dan de generaal zelf, die jaren lang had toe te zien, dat onze officieren naar juiste begin selen geoefend werden Meende hij, dat op het gevechtsvëld nog begonnen kon worden onzen officieren de allereerste beginselen van hun taak te leeren Zoo ja, dan is hij op harde wijze uit den droom geholpen. Een feit is het, dat onze officieren en soldaten gedurende vele jaren op een absent-minded wijze geoefend werden, en dat men daarvan eerst overtuigd was, toen de houding van onze aanvoer ders op het oorlogsterrein de natie wakker schrikte. Zoo trachtte men wel is waar bij gevechtsoefeningen de be langstelling op te wekken door nabootsing van oorlogstoestan den, doch werd daarbij afgeweken van de eenmaal aangeno men gebruiken, en trachtte men zelf te denken en zelfstandig te handelen, dan volgde eene terechtwijzing, zoodat velen al spoe dig tot de ontdekking kwamen, dat zelfstandigheid niet gaarne

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 636