607 gezien werd en dat hij het best deed, die zich kalm liet mee voeren op den stroom der routine. Te meer was dit te betreu ren, omdat de Engelsche officier buitengewoon gesteld is op den dienst te velde, welken hij echter te veel beschouwde als een op wekkende sport, meer dan als een hoogsternstige zaak, waarbij het gaat om menschenlevens. En tot deze opvatting droegen onze talrijke expeditiën tegen inlandsche stammen het hunne bij. Wat betreft de krijgsschoolofficieren, voor hen waren de offi- ciëele verslagen van den Fransch-Duitschen oorlog als 't ware de bijbel, niettegenstaande de uitvinding van magazijnsgeweren, rookzwak buskruit en snelvuurgeschut. Als gevolg hiervan wer den tallooze uren doorgebracht met de bestudeering van de slag velden van het vaste land, die veel beter besteed hadden kunnen worden met het overwegen van vraagstukken, zooals een Engelsch aanvoerder ze ter oplossing zou kunnen krijgen. Hoezeer de staf te kort schoot in zijn taak, moge blijken uit het feit, dat er geen betrouwbare kaart bestond van Natal of de Kaapkolonie, geschikt voor militair gebruik. De eenige kaart van het Biggarsbergdistrict in N. Natal was op zoo'n kleine schaal ver vaardigd, dat ze totaal waardeloos was voor tactische doeleinden. Verder waren onze stafofficieren er niet in geoefend verstaanbare bevelen uit te vaardigen, wat overtuigend in dezen oorlog gebleken is, waar herhaaldelijk tegenbevelen gegeven moesten worden. Na eenige opmerkingen over de eerste opleiding van denrecruut, zegt de schrijver omtrent de schietopleiding: in aanmerking ne mende, dat juist schieten grootendeels afhangt van het juist schat ten van den afstand, die den schutter van zijn doel scheidt, is het mij volkomen onverklaarbaar, dat zoo wenig moeite werd gedaan om den man hierin te oefenen. Een recruut heeft slechts 6 oefeningen in het afstandsschatten te doorloopen en daar hij er geen belang bij heeft goede vorde ringen te maken, is hij dikwijls evenmin in staat een afstand te bepalen, wanneer de oefeningen doorloopen zijn, als op den dag, •dat hij ze begon. Hij neemt dan deel aan de schietoefeningen na eerst eenige

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 637