608 voorbereidende oefeningen doorloopen te hebben, en verschiet ge durende zijn recrutentijd 189 patronen, aanvankelijk op een doel van 1,8 M. in 't vierkant. Met zijn eerste 77 patronen moet hij 175 punten behalen van de 308, die hij zou kunnen verkrijgen, anders begint hij van voren af aan. Ook vuurt hij 28 patronen individueel snelvuur op den afstand van 200 en 500 M., waarbij hij in één minuut 7 patronen moet verschieten, terwijl hij 63 patronen in sectieverband afvuurt (salvo-en individueel vuur). Als hij deze oefeningen doorloopen heeft, is hij als recruut afgericht, waarna hij als soldaat nog aan een reeks schietoefeningen deelneemt om geoefend te heeten. Weinigen zullen ontkennen, dat de munitie, den recruut toege staan, totaal onvoldoende is om een goed schutter van hem te maken. Toch meent de War-office, dat men van een onwetenden knaap een schutter kan maken door hem als recruut 189 patronen te laten verschieten en voor het overige van zijn diensttijd 200 per jaar. Aangenomen, dat een man 7 jaar dient, dan geloof ik niet dat hij in gewone omstandigheden 2000 patronen verschiet. Verder hebben de doelen, waarop de man zich oefent, niet de minste overeenkomst met die, welke hij in den oorlog moet tref fen. In plaats van een reeks van vaal gekleurde stipjes, laat men hem een groot wit scherm zien met netjes in 't midden een zwart geschilderde roos. Het gevolg hiervan is een groote munitieverspilling, wanneer onze troepen in gevecht komen. Wat nu de 200 patronen betreft, jaarlijks voor de oefeningen van den afgerichten soldaat bestemd, daarmede zou nog vrij wat goeds gedaan kunnen worden, als ze verstandig werden gebruikt. Doch de autoriteiten, met het schietwezen belast, waren den laat- sten tijd dwazelijk ingenomen met het gezamenlijk vuur, met ge heel voorbijzien van het feit, dat de omstandigheden van het mo derne gevecht, het individueel vuur absoluut in het voordeel stel len boven het salvovuur. Het is noodzakelijk, dat de manschappen in de vuurlinie op vrij grooten afstand van elkander worden geplaatst, vooral wanneer men een tegenstander heeft, die zijn geweer weet te gebruiken. Het is voor een sectiecommandant niet mogelijk afdoende con trole uit te oefenen over manschappen, opgesteld met verscheiden

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 638