45 het arbeidsvermogen van het projectiel bij V0 r-r^ï5tt-- een bepaald getal gewicht van het stuk in Kg. niet overschrijden mag, zonder dat het gevaar loopt geheel ver nield te worden, zoo zal dan ook dat arbeidsvermogen 2/3 bedra gen van dat der Europeesche projectielen en niet'meer. In het algemeen zullen dus het gewicht van ons projectiel of de snelheid -of wel beide gelijk kleiner moeten zijn dan dezelfde grootheden bij het zwaardere geschut. Dat was zoo bij het oude geschut, dat zal zoo zijn bij het nieuwe geschut. Indien we nu maar een kleiner kaliber nemen, dan kunnen we het lichtere projectiel een grootere metaalbelasting geven, daar door beter onze aanvangssnelheid behouden en aldus op groote afstanden toch nog een voldoend juist schot krijgen. Wanneer dit schot een behoorlijke trefkans heeft tot 4000 M., zoodat tot op de afstanden, die de vijand voor zijn eerste artilleriestelling kiezen kan, wij hem behoorlijk kunnen begroeten, dan verheugen we ons tenminste in het bezit van een kanon, waarmee we iedere veldartillerie kunnen bestrijden. En waar dan die vijand ons bij gelijke vuursnelheid een grootere hoeveelheid ijzer om deooren doet vliegen, daar zullen wij moeten trachten die grootere uit werking te verkrijgen, hetzij door juister, hetzij door sneller vuur. Dit is dunkt me de eenige oplossing van het vraagstuk bij den tegenwoordigen staat van zaken, waarin de hoop op andere paarden nog uitgesloten schijnt. Is het nu, omdat onze veldartillerie achterlijk (lees lichter) materieel heeft dan die der andere legers ook noodzakelijk, dat zij minder geoefend zijn zou? Dit is een tweede punt, dat ik aan twijfel onderhevig acht. De tactiek der veldartillerie is in de laatste jaren niet in zóó hooge mate gewijzigd door de technische verbeteringen aan haar materieel aangebracht, als zulks wel het geval geweest is met die der infanteriesteeds heeft bij de artillerie het gevecht eenig en alleen bestaan in haar vuur, zij het dan, dat de af standen wat grooter en daarmee het aantal stellingen misschien wat uitgebreid geworden is. Strijdperiodes over korpsartillerie en andere artilleriever-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 63