612 breuk leed, er in de toekomst van hoogerhand geen goedkeuring aan dergelijke operaties zou worden gehecht. Doch juist het tegendeel was het geval. Na Tel-el-Kebir werd de nachtelijke aanval het stokpaardje van het Engelsche leger. Daar het van zelf sprak, dat den Boeren geen wenk gegeven zou worden omtrent de plannen, die wij beraamden, werd onze infanterie in den namiddag van den 22en vooruitgeschoven om eene voorbereide stelling te bezetten. Ze werd waargenomen en beschoten door de kanonnen zelf, die wij bij verrassing zouden nemen, en heel naïef merkt generaal Hildyard op: „dit leidde er toe dat de vijand meer waakzaam was dan gewoonlijk." Het eindresultaat van de heele zaak, die door enkelen nog als eene belangrijke overwinning voor ons beschouwd wordt, was, dat de Boeren hun geschut verplaatsten, dat wij onze stelling moes ten verlaten, waaruit onze aanvalscolonne een 150 Boeren had verdreven, en dat wij bij den terugtocht verscheiden officieren en manschappen verloren. Na eenige opmerkingen over het ontzet van Kimberley, gaat de schrijver verder met aan te toonen, hoe Lord Methuen, door den oorlogscorrespondenten toe te staan zijn plannen en beschik kingen naar Engeland te telegrapheeren, zelf de oorzaak was, dat de Boeren tijd en gelegenheid hadden krachtige stellingen in te richten bij Belmont, Modderrivier en Magersfontein. De verontschuldigende houding, die hij in zijn rapport aannam, bewijst, hoe hij vermoedde, dat zijn wijze van optreden critiek zou uitlokken. Zoo zeide hij, dat het onmogelijk was de Boeren op de flank aan te vallen of eene omtrekking uit te voeren, daar ze in staat waren binnen het kwartier naar eene andere zijde front te maken en zoo doende eiken flankaanval te doen veranderen in een frontaanval. Hij verzuimde hierbij te voegen, een verzuim, dat ik gaarne herstel, dat de Boeren niet in staat waren binnen het kwartier dekkingen te maken, en dat een Boer achter eene dekking een veel geduchter vijand is dan een Boer zonder dekking, zooals hij tot zijn schade weldra zou ondervinden. Zijn eerste plannen bij Belmont, voorafgegaan door een nacht- marsch, slaagden echter. Onze troepen toonden als gewoonlijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 642