615 wagens onder een tropische zon, gevolgd door een urenlangen nachtmarsch langs ongebaande wegen. Eindelijk zagen de uitgeputte troepen, bij het aanbreken van den dag, het sterkste deel van de Boerenpositie vlak vóór zich, zoodat het volstrekt niet aan hen te wijten is, dat ze met ver lies werden teruggedreven, en het ons eerder moet verwonde ren, dat er nog één van hen terugkwam. Ook de uitslag van het gevecht bij Colenso wordt door den schrijver verklaard en toegelicht. Over de oorzaak der nederlagen bij Spionkop en Potgietersdrift, zegt hij, behoef ik hier niet verder uit te wijden; het is hierbij echter merkwaardig op te merken, dat Oeneraal Bulier ze zelf zeer juist toeschrijft aan het feit, dat onze troepen zich bewogen op onbekend terrein en tegen een goed opgestelden vijand van groote bewegelijkheid en voorzien van moderne artillerie. Het feit, dat een Engelsch generaal ons optreden in een land, waar in we langer dan vijftig jaar gevestigd zijn, beschouwt als een optre den in een onbekend terrein, spreekt boekdeelen over de absent- minded wijze, waarop wij ons voor den oorlog voorbereidden. Er zijn nog gevallen te over, die ik uit de geschiedenis van dezen oorlog, voor zoover ze bekend is, zou kunnen aanhalen, om mijne bewering te staven, dat niet de natuurlijke ongeschikt heid van onze aanvoerders de oorzaak is van den toestand, waarin de eerste maanden van den oorlog ons brachten, maar het totaal verkeerde systeem, waarnaar onze soldaten van alle rangen wer den opgeleid, en de absent-minded wijze, waarop wij ons leger voor bereidden voor zijn zware taak. We moeten, zegt de schrijver, in de toekomst het noodige doen om de promotie te verzekeren van de besten onder ons, terwijl ze nog jong genoeg zijn om te leeren, en nog actief genoeg voor de zware taak te velde. We moeten niet langer blindelings alle Duitsche methodes vol gen, die, naar de ondervinding ons leert, volstrekt onvoldoende zijn voor onze behoeften, doch moeten onzen troepen gelegenheid geven en zooveel mogelijk aanmoedigen zich volledig vertrouwd te maken met het gebruik van hun wapen. Met het uitnemende materiaal, dat wij ter beschikking hebben,

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 645