46 banden, die in Europa de gemoederen der veldartilleristen in beroering brachten, hebben wij niet gekend; ze betreffen ook alleen de hoogere artilleristische leiding. Het gebruik van de enkele batterij (c. q. afdeeling) bleef steeds gelijk. "Wel werden hoogere eischen gesteld aan den graad van ge oefendheid van het personeel, doordat meer en meer de nadruk gelegd werd op le het gedekte en anders snelle stellingnemen. 2® het snelle inschieten. 3e grootere vuursnelheid, wanneer bijzondere omstandighe den dit noodig maken. Aan den eisch sub 1 kan men voldoen met elk materieel; de beide andere zijn moeilijker met niet snelvurend materieel te bevredigen. Bij het vernemen van de reglementaire vuur- snelheden der Europeesche batterijen trachtten ook wij echter onze vuursnelheid te vergrooten en kregen aldus vrij aardige resultaten, maar bereikten daardoor vooral een hoogen graad van geoefendheid in het bedienen van het geschut. Al de technische verbeteringen hebben steeds vereenvoudiging- in de bediening van het kanon tengevolge en ten doel gehad. Of zou het gebruik van rookzwakkruit, dat geen vast overblijfsel meer nalaat, van de metalen huis, die het nauwlettend toezien op gasontsnapping opheft en het afzonderlijk plaatsen van een pijpje voorkomt, van den libelopzet, die het richten kan bespoe digen en van de schoprem, die aan het zoo vermoeiende her stellen van het stuk een einde maakt, zou dit alles de bedie ning moeilijker maken!? Evengoed als de batterijcommandant eene tegemoetkoming krijgt in de moeilijke vuurleiding dooi den invoer van de tijdschokbuis en het rookzwakkruit (projectiel wisseling bij het inschieten, waarneming uit de batterij) zoo wordt door de genoemde technische verbeteringen de bediening van het stuk vereenvoudigd. Dat, waar de meeste dier verbeteringen in Europa overal reeds ingevoerd zijn, het invoeren ervan in Indië een werk zou zijn, dat zich op de hoofden onzer steeds wisselende veldartilleristen opgestapeld heeft, kan ik niet beamen. We construeeren toch niet zelf ons geschut, maar bestellen

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 64