624 Aan den slag bij Torgau namen globaal 40000 Oostenrijksche geweren en 240 vuurmonden deel; zij doodden en verwondden in 8 uur tijds globaal 9000 Pruissen. Nemen wij aan, dat iets meer dan de helft, in ronde getallen ongeveer 5000 man, door Oostenrijksche geweerkogels was getroffen, dan volgt daaruit een verbruik van 11 2 millioen patronen, dus van 37 a 38 per geweer of van 5 per uur. Daar de Oostenrijkers, staande in een gedekte stelling, vochten, zoo kan men aannemen, dat globaal 300 in plaats van de bij Mollwitz noodzakelijke 350 kogels noodig zijn geweest om één man buiten gevecht te stellen. Het schijnt, dat in de Silezische oorlogen nimmer gebrek aan munitie bij de infanterie is geweest. Frederik de Groote zwijgt in zijne „Generalsprinzipien" over dit punt en ook andere schrij vers van dien tijd spreken er niet over. Het was gemakkelijk genoeg om de infanterie-munitie aan te vullen, want als regel was aangenomen, dat de geweren een kaliber van 17.5 tot 18 mM. moesten hebben en daardoor pasten de buitgemaakte patronen van zelf in iederen loop. Daarom achtten de tactici dit nog lan gen tijd daarna tot in het midden der negentiende eeuw als een hooge militaire noodzakelijkheid. Geoefende infanterie, waarvan de manschappen „in de handen" der aanvoerders bleven, kwam ruimschoots toe met de 60 patronen, die ieder man bij zich droeg. (1) Dit zou ook nu nog het geval zijn, wanneer de moge lijkheid bestond, het troepenvuur op dezelfde wijze te regelen als ten tijde van de linie-tactiek. III. Blücher kapituleerde bij Rathau, omdat hij „geen brood en geene munitie meer had." Het gevecht in de straten van Lübeck kostte aan de in het nauw gebrachte Pruissen de laatste pa tronen uit de tasch en de enkele munitiekarren, die toen boven dien medegevoerd waren, had men op den snellen marsch van Jena naar Lübeck moeten achterlaten. Volgens opgave van eenige schrijvers had Napoleon in 1809 bepaald, dat voor ieder geweer der Fransche infanterie 250 patronen 1) 60 patronen voor het vuursteengeweer met 3 reserve-vuursteenen wogen globaal 2500 gram.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 654