628 minstens diens lichaamsgewicht aan verbruikt metaal in re kening gebracht moest worden. De slag van Leipzig bewijst het onjuiste van deze bewering Men verschoot 179000 artilleriepro jectielen, welke gemiddeld 5 KG. metaalgewicht hadden; dus totaal globaal 1 milioen KG. ijzer en lood. Daarbij komen 12 millioen looden kogels, ieder van 28 gram, dus totaal 336000 KG. lood. In het geheel werd dus 1.400.000 KG. metaal ver schoten, zoodat voor ieder van de 48000 buiten gevecht gestel den nog geen 30 KG. metaal verbruikt was en 30 KG. is toch minder dan het halve lichaamsgewicht van een normaal mensch van het mannelijk geslacht. Nemen wij als punt van vergelijking aan de hoeveelheden munitie, die te Leipzig verschoten zijn door de Fransche infanterie en houden wij rekening met het feit, dat Napoleon op den 30en Oc tober te Hanau beschikte over ongeveer 10 patronen per geweer, dan kunnen wij zeggen, dat volgens de nieuwere denkbeelden Napoleon nimmer over een voldoenden munitievoorraad heeft beschikt. Is, niettegenstaande dat, toch nimmer een werkelijk voelbaar gebrek aan munitie ontstaan, dan moet dit eenvoudig daaraan worden toegeschreven, dat de met het geweer bewa pende manschappen, die zich in de colonnes bevonden, slechts zelden schoten, dat men bij de troepen zelf ingeval van nood patronen mocht maken en dat meestentijds de konvooien met munitie uit het moederland en uit andere depots de legers te juister tijd bereikten. IV. Toen na 1850 de gladloopsvoorlaadgeweren van groot kaliber gewijzigd werden in zoogenaamde getrokken juistheidsgeweren volgens het systeem Minié, moest men aanvankelijk den dooi den man medegevoerden munitievoorraad verminderen. Yoor het middelbaar kaliber (15—10,5 m.M.) bleef men gedeeltelijk vasthouden aan het normaal aantal van 60 patronen, gedeeltelijk ook verhoogde men het tot 100. De op de volgende bladzijde geplaatste tabel geeft aan het gewicht aan munitie, dat de man in de verschillende rijken te dragen kreeg. In den Krimoorlog kwamen de getrokken voorlaadgeweren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 658