638 voorzeker lang niet altijd voorbeeldig', maar toch veel beter dan deze aan de zijde der Franschen geschiedde. Immers het korps van Canrobert kon na de veldslagen van Augustus geene aan vulling van zijne munitie krijgen, ofschoon de depots van Metz ge vuld waren en men erover kon beschikken. De oorlogen, die na 1871 zijn gevoerd, kunnen niet of slechts voorwaardelijk worden gebezigd om vergelijkingen te trekken, voor zoover het betreft regels op te stellen voor het munitieverbruik. Toen de Russen in 1877 den oorlog tegen de Turken begonnen, droeg ieder infanterist 60 patronen; 60 andere waren voor hem op de patroonkar en nog 100 in de voertuigen van het mobiele park. In het geheel zijn per geweer 33 patronen verbruikt. De Turk droeg 100 patronen en op de muildieren werden bij ieder bataljon nog 60000 stuks medegenomen. Beide tegenstanders verbruikten verbazend veel munitie; de Russen echter minder dan de Turken. Wanneer een hevig vuurgevecht plaats had, werd 'uit ieder ge weer een schot in de twee minuten gedaan. Bij enkele Russische troepenafdeelingen verschoot de man in 4 uur 120, 140, ja zelfs soms 160 patronen. Te Gorni-Dubniak verschoten de Turken in 2 uur per geweer, dat in de vuurlinie kwam, 100 patronen. Het is zeer dikwijls voorgekomen, dat de Russen al hunne munitie verbruikt hadden; de achter stellingen vechtende Turken konden dit resultaat met den besten wil niet bereiken, omdat de munitie aanvulling geschiedde met geheele kisten tegelijk. Van den kant der Russen zorgde niemand er voor, dat de munitie bijtijds werd aangevuld. Ook in den Servisch-Bulgaarschen oorlog van 1885 werd zeer veel geschoten. Zoo verschoot het 4e bataljon van het 4e Bulgaarsche Infan- terie-Regiment op den derden dag van Slivniza (19 November 1885) in twee uren 185 Berdan patronen uit ieder geweer, zonder nog te tellen de in het Berdan geweer passende patronen Mauser- Milovanowicz Model 81, die de Serviërs in de door hen prijsge geven stelling hadden achtergelaten. Volgens alle waarschijnlijk heid is het werkelijke resultaat, dat met dit helsche vuur verkre gen is geworden, uiterst klein geweest. Het genoemde Bulgaarsche regiment had natuurlijk in den avond van den 19en November zijn geheelen patronenvoorraad verschoten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 668