639 Hoever geheel ongedisciplineerde troepen, die bang zijn voor het vuur, doch bewapend met nieuwerwetsche repeteergeweren, het in het misbruik maken van munitie kunnen brengen, toonen ons de Chileensche congressisten in 1891. Zij brachten het zóóver, dat zij hunne geheele uitrusting aan patronen, totaal 200 stuks, in nog geen 2 uren door hunne Mannlichergeweren konden jagen. De Grieksch-Turksche oorlog van 1897 en de Noord-Amerikaan- sche veldtocht van 1898 op Cuba onderscheiden zich door de totale afwezigheid van rapporten, welke een waarheidlievend karakter dragen. Er behoeft echter niet aan getwijfeld te worden, dat het munitieverbruik in die oorlogen veel grooter was dan dat in den oorlog 1870/71. Een ooggetuige de kapitein Packe vertelt, dat in den Zuid- Afrikaanschen oorlog de 2000 Boeren, die bij Colenso vochten, 600000 patronen verbruikten. De Britsche verliezen bedroegen 1100 man aan dooden en ge wonden. Daar de gedekt opgestelde Boeren op afstanden van 600 tot 800 M. op hun tegenstanders vuurden, die in dichte colonnes voor het front over een open terrein naderden, zoo kan in dit geval van de zoozeer geroemde schietvaardigheid der Transvalere geen sprake zijn. Zij maakten enkel leven om zich moed te geven en lieten het aan het toeval over, waar de kogels terecht zouden komen. Wij zullen hieronder nog eens samenvatten de uit de krijgs geschiedenis verkregen resultaten van de laatste twee en een halve eeuw (zie volgende blz). Plet blijkt, dat het nieuwerwetsche repeteergeweer het oude vuursteengeweer verre overtreft, wat het munitieverbruik betreft ■en dat de jongste tijd ook op dit punt van de onderstelling uitgaat „De hoeveelheid moet het hem doen." De gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat ook gediscipli neerde troepen met nieuwerwetsche repeteergeweren in het al gemeen veel meer munitie zullen gebruiken dan met de een voudige achterladers geschiedde. Het kan echter aan den anderen kant betwijfeld worden, of de gezamenlijke uitwerking van het infanterievuur door het gebruik wan repeteergeweren toeneemt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 669