48 klaren, dat de firma Krupp ieder jaar een nieuw verbeterd Rohr- rücklaufkanon ter beproeving aanbiedt. Eerst dat „mit Rol- lenzug" nu weer een „ohne Rollenzug". In plaats van haar te verwijten, dat ons materieel verouderd is, is onze regeering eerder te prijzen, dat zij nu reeds gelden toestond tot proefneming met twee batterijen, inplaats van, vol gens Hollandsche gewoonte, onze buurlui te laten beproeven en dan te proflteeren van hunne resultaten. Waar zij aldus blij ken gaf van goeden wil, zal 't ook aan haar niet liggen, wan neer niet binnen betrekkelijk korten tijd de geheele Indische bereden artillerie een kanon heeft zoo goed als de 20e eeuw in hare jonge jaren die produceert. Waar de heer H.C. spreekt over het afkeurenswaardige stel sel, dat tengevolge heeft het jaarlijks wisselen der batterijcom mandanten, daar zal iedereen het met den schrijver eens zijn. Echter geloof ik, dat, dank zij het vrijwilligerstelsel in ons le ger heerschende, de dienst in de batterij en de geoefendheid van het mindere personeel niettegenstaande die schadelijke- en overmatige verandering van commandant zeker niet min der goed behoeft te zijn dan in de Europeesche militielegers. In korten tijd kan de nieuwe batterijcommandant, die toch als luitenant ook geruimen tijd bij de bereden artillerie gediend heeft, zich gewend hebben aan zijne batterij en geleerd hebben haar te gebruiken, zóó, dat hij op afdoende wijze de hem door de hoogere commandanten opgedragen taak zal kunnen vervullen. Evenwel, opdat de artillerie op de juiste wijze gebruikt wor de, daartoe is het noodig, dat zij zich veelvuldig oefene en voor al geoefend worde als het hulpwapen der infanterie, en dit nu geschiedt m. b.- i. bij ons Indisch leger te weinig. In Nederland, waar men ieder jaar geheel nieuw personeel ziet verschijnen, in korten tijd van een burger een bruikbaar soldaat moet maken, moet een ander oefeningsysteem gevolgd worden dan in het Indische vrij willigerleger. Men ziet daar dan ook een stelselmatige afwerking van een jaarprogramma, waar bij het streven erop gericht is, den man zoo spoedig mogelijk geschikt te maken voor zijn taak te paard of bij het kanon en in het gevecht. Zoodra hij bruikbaar is in de sectie en in de bat terij, volgen de oefeningen met batterijen en afdeelingen, daarna

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 66