644 - niet van elke Ned. Leeuw of Oranje Nassau Orde, vooral aan meer bejaarde en hooggeplaatste personen geschonken, de burgerverdiensten zoo dui delijk in het oog springen. Dit neemt echter niet weg, dat menig der gelijke burgerdecoratie slechts verworven werd ten koste van veel op offering, ten koste van een leven van strijd en ontbering, ten koste dik wijls zelfs van buitengewoon veel moed in de hoogste en volste betee- kenis van het woord. Het is niet zonder reden, dat men spreekt van de „Martelaren der wetenschap", wanneer men het oog gevestigd heeft op die groote schare van wetenschappelijke corypheeën, die meermalen ge zondheid en leven veil hadden en inboetten in het belang van de zaak, die zij dienen. Zou er geen groote dosis moed noodig zijn om zich zelf in het belang van zijn medemenschen in te enten met de afzichtelijkste en vreeselijkste infectie-ziekten Zouden er niet vele helden op het slagveld gevonden worden, die den zedelijken moed voor een dergelijke proefne ming zouden missen? Kan men den ontdekkingsreiziger, die dwars door oerwouden of zand woestijnen, dikwijls te midden van zeer onbetrouwbare inlandsche volkeren, in een afmattend klimaat en ten koste van groote financieele offers zijn doel tracht te bereiken, moed en zelfopoffering ontzeggen En die vraag stel ik ook voor den poolreiziger en den luchtscheepvaarder. Mogen wij. militairen, uit een oogpunt van moed, opoffering en trouw, laag nederzien op de decoratie, die na een leven van veel ontberingen en lijden eindelijk ten deel valt aan den zendeling, die zich als pionier der beschaving geheel alleen waagt te midden van onafhankelijke inlandsche volkstammen met de ruwste zeden, of den missionaris, die zich nederzet te midden van een leprakolonie om het leed dier arme verstootelingen te lenigen? En hoevele andere daden van moed, trouw, beleid en vaderlandsliefde zijn er niet te vermelden, welke nimmer met een M. W. O. beloond worden? De ingenieur, die de dijken bewaakt bij overstroomingen, doorbraak enz de scheepskapitein en zijn officieren, die bij brand, aanvaring enz. door hun leiding en kalmte het aan hun hoede toevertrouwde personeel van pas sagiers enz. voor ondergang weten te behoeden en ten slotte, op hun post blijvende, meermalen de eenigste slachtoffers van de ramp zijn de ambtena ren van het Binnenlandsch Bestuur, die zich meermalen te midden van een woelige bevolking moeten bewegen, en door hun tact smeulende uitbar stingen weten te voorkomen, of wel, als zij die tact missen, althans niet in voldoende mate bezitten, als eerste, soms eenigste, slachtoffers van het uitslaande vuur vallende ambtenaren der politiehet personeel van de brandweer; en de vele gewone burgers, die, hun leven wagende, zich voor een hollend paard werpen, zich in het water storten of andere van bijzon deren moed getuigende handelingen verrichten om het leven te redden dikwijls van een hun geheel onbekend persoon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 674