646 Indische compfabiliteits-voorschriften, met aanteekeningen ten behoeve van het onderwijs; bewerkt door J. AV. Visser, eerste luitenant kwartiermeester bij het N. I. L., leeraar aan- den Hoofdeursus. 's Gravenhage. De gebroe ders van Cleef, 1902. Schrijver vangt zijn werkje aan met een hoofdstuk over koloniale wet geving, waarin hij een duidelijk, kort overzicht geeft van hetgeen verstaan moet worden onder wetgeving, bestuur, wetten, koninklijke besluiten en* koloniale ordonnantiën. Dit hoofdstuk geeft ook een overzicht van de rech ten der lste en 2du Kamer der Staten-Generaal, van de behandeling van een wetsvoorstel in de heide Kamers en van de verhouding tusschen Opper bestuur en de Indische Regeering. Een tweede hoofdstuk behandelt „Ontstaan en indeeling der comptabili teitswet". In dat hoofdstuk wordt een beknopt, doch vrij volledig over zicht gegeven van alles, wat met de „Begrooting" in verband staat, ter wijl het verder in het algemeen het „Financieel beheer" bespreekt, alsmede het „Toezicht der Algemeene Rekenkamer". Vervolgens treffen wij in extenso de Comptabiliteitswet aan, of, zooals. zij officieel heet, „Wet tot regeling van de wijze van beheer en verant woording der geldmiddelen van Nederlandsch-Indië", en talrijke daarop door den Schrijver gegeven toelichtingen. Aan deze toelichtingen gaan nog eenige „Voorschriften betreffende de- begrooting" vooraf. Is hiermede het voornaamste gedeelte van het voor ieder officier, die met aangelegenheden van geldelijk beheer te doen heeft, belangrijke werkje- besproken, het bevat bovendien nog tal van andere zaken, waarvan de- kennismaking en raadpleging voor ons van belang kan zijn. Als zoodanig, noemen wij bjjv.de Instructie der Alg. Rekenkamer; de Regeling omtrent de afschrijving van verloren, gebroken of op andere- wijze onbruikbaar geworden goederen in materieel beheer; de Regeling der vervolging van en het verhaal op ambtenaren, die den lande schade hebben toegebracht met toelichtingen de Bepalingen omtrent de afschrijving van vorderingen met toelichtingen enz,, enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 676