660 Verslagen van 1892 en 1893 overgelegde oeconomisclie verslagen, ter wijl van de kapitalen, in Indische cultuur- en mijnbouwondernemingen gestoken, millioenen verloren zijn gegaan en over het algemeen de Ja- vasche cultuurondernemingen in den laatsten tijd geringe winsten of verliezen opleverden, gelijk ook blijkt uit het feit, dat de cultuurbanken in de laatste jaren geen dividend of ten hoogste een dividend van 3 pCt- hebben uitgekeerd. Omtrent de oorzaken van de mindere welvaart wordt thans eene enquête ingesteld. Sommige leden betreurden, dat blijkens de mededeelingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken in de vergadering van 23 Sept. jl. de vraag, op welke wijze deze enquête zal worden gehouden, eerst den 7den Juli jl. bij den Raad van Indië in behandeling is genomen. Op bes poediging van het instellen der enquête werd met nadruk aangedrongen. Men hoopte, dat zij op verstandige wijze zal worden ingericht en meer zal opleveren dan een berg papier. Verschillende middelen tot verbetering van de bestaande toestanden werden aanbevolen. Tot het tegengaan van de overbevolking in sommige streken van Java werd aangedrongen op bevordering der emigratie van Javanen naar minder bevolkte streken van Java. Dit laatste schijnt thans af te stuiten op het ontbreken van strafrechterlijke bepalingen tegen contractbreuk, ten gevolge waarvan de werkgevers machteloos staan, als de inlanders uit hun dienst wegloopen. Gewezen werd op het groote belang van krachtige bevordering der irrigatie. Sommigen meenden, dat de belangen der inlandsche bevolking meer gediend worden door bevloeiingswerken dan door den aanleg van spoorwegen en door de suikerindustrie, welke den inlander somtijds minder inkomsten oplevert dan eigen bebouwing van velden. Men had hierbij niet alleen het oog op belangrijke werken als die in de Solo-vallei, maar ook op kleine irrigatiewerken. Bepaaldelijk wees men hierbij op de een voudige wijze van be.vloeiing, welke door de inlanders op Bali in prak tijk wordt gebracht. Ook op andere wijze kan op landbouwgebied hulp verschaft worden. Veel kon, meenden sommigen, gedaan worden tot ontwikkeling der inland sche rijstcultuur. Men drong aan op verschaffing van zaadpadi, op het verleenen van Staatsvoorschotten, op spoedige oprichting van landbouw- kredietbanken, welke zoo nuttig kunnen werken ten einde de inlanders te houden uit de handen van Chineesche en andere woekeraars, op aan stelling van personen die den inlander wijzen op middelen tot verbetering van het landbouwbedrijf; op vermeerdering van demonstratievelden en op proefstations. Ook werd als een krachtig middel tot bevordering der welvaart, de be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 690