662 dat de in Indië ingestelde enquête „al moge", gelijk de tegenwoordige Minister in zijne meervermelde rede van 21 November jl zeide, „op den tact, waarmede dit onderzoek is ingesteld, wel het een of ander zijn aan te merken" vruchtbaar zal zijn. In verband met het vermelde op bladz. 203 van het Koloniaal Verslag werd gevraagd, of thans mededeelingen kunnen worden verstrekt omtrent het verdere beloop der zaak. Tot de middelen van verbetering behoort, naar sommiger meening, het verschaffen van goed onderwijs en vooral van ambachtsonderwijs aan de kinderen van Indo-Europeanen. In eene der afdeelingen werd door den heer van Vlijmen eene nota betreffende de stoffelijke welvaart van de inlandsche bevolking en den toestand van 's lands weerkracht ingediend en voorgelezen, welke bij dit Verslag is gevoegd. 4. In de Javasche Courant werd eene ontwerp-verordening betref fende de emigratie van Javanen naar de Buitenbezittingen openbaar ge maakt. Sommige leden meenden, dat afdoende verbetering van de be staande toestanden niet verkregen kan worden, wanneer de Indische Re- geering zich niet rechtstreeks inlaat met de emigratie op soortgelijke wijze als in Britsch-Indië geschiedt. De regeling dient zoo te zijn, dat men in de Buitenbezittingen kan bekomen die personen, welke het best geschikt zijn voor de uitoefening van het ter plaatse uitgeoefend bedrijf- Voor den arbeid in de mijnen op Banka of Biliton, bij de steenkolenont- ginning op de Ombilinvelden, op de cultuurondernemiogen op Banda of ter Oostkust van Sumatra zijn uiteenloopende eischen van geschiktheid te stellen, terwijl de werk- en levenswijze ook zeer verschillen. Hierop dient bij het toelaten van emigratie gelet te worden. Bovendien behoort door plaatselijke inspecteurs toezicht, en vooral preventif toezicht, gehouden te worden op de nakoming van de gestelde voorwaarden. Op het voetspoor van de in de Straits-Settlements bestaande regeling ware te bepalen, dat emigratie niet mag plaats vinden, tenzij vooraf voldaan is aan de ge stelde voorwaarden omtrent huisvesting en verzorging der werklieden. Op deze wijze zouden misstanden, als zich herhaaldelijk hebben voorgedaan, worden voorkomen en de kwade roep, waarin de emigratie tot schade van de bevolking en van goede werkgevers is gekomen, worden wegge nomen. Men drong er op aan, dat het Indisch bestuur een onderzoek zou instellen naar de werking der regelingen in Britsch-Indië en in de Straits-Settlements, waar men ter zake van het onderwerp eene veeljari ge ondervinding heeft. Uit die regelingen was, naar men meende, veel te leeren, al is tevens het oog te houden op de bijzondere eischen, wel ke met betrekking tot de uitoefening van sommige bedrijven in Neder- landsch-Indië gesteld behooren te worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 692