- 666 stelijke personen in liet moederland en in de koloniën, ook ten aanzien van. benoemingen in de orde van den Nederlandsclien Leeuw. Vilde Afdeeling. Met groote teleurstelling hadden vele leden kennis genomen van de me- dedeelingen der Memorie van Toelichting betreffende deze afdeeling. Niet alleen blijkt, dat van de bij de behandeling van de voorstellen tot re organisatie van de verschillende wapens in uitzicht gestelde bezuiniging niets zal komen, maar bovendien worden nu ten aanzien van de defen sie van Java voorstellen gedaan, welke men na de voorstellen van de laatste jaren, die enkel verdediging van kustplaatsen betroffen, niet had verwacht. Werd ten vorigen jare slechts gesproken van eenvoudige wer ken" voor de verdediging van Java en werden de uitgaven daarvoor op de loopende begrooting „van afloopenden aard" genoemd, op deze be grooting verschijnt de zaak in een geheel ander licht. Er wordt thans voorgesteld eene reduitstelling op de hoogvlakte van Bandoeng te maken. Zeer groote uitgaven zullen daarmede gemoeid zijn, die ook na de gegeven toelichting nog niet alle te overzien zijn. Of het scheppen van die stelling noodig is, werd betwijfeld, maar in elk geval achtte men de daarvoor genoemde sommen te hoog. Voor het ma ken van eenvoudige batterijen op de accessen der hoogvlakte met ge schut en munitie wordt f 810 000 geraamd, waarvan 620 000 voor ge schut en munitie. Gevraagd werd, waarom in die batterijen niet geplaatse kunnen worden de nog in bruikbaren staat verkeerende vuurm inden, dit de veld- en bergbatterijen op Java eerlang tegen nieuw snelvuurmaterieel zullen verwisselen. Dat overbrenging van den steenkolenyoorraad van Tjilatjap naar Bandoeng, waarvoor op de ontwerp-begrooting 60 000 wordt gevraagd, noodig is, wordt in de Memorie van Toelichting wel ge zegd, maar niet aangetoond. Voor magazijnsbouw wordt ƒ590 000 noodig geacht. Dit bedrag scheen veel te hoog, waar de magazijnen kunnen gemaakt worden van hout en atap. Herinnerd werd, dat particulieren schuren van dit materieel bouwen, waarin dikwijls voor millioenen waarde aan tabak wordt geborgen. Op die wijze samengestelde magazijnen kun nen in zeer korten tijd opgericht worden en de voorgestelde bouw kan dus veilig uitgesteld worden, totdat er oorlogsgevaar is of de financieele omstandigheden gunstiger zijn. Hetzelfde geldt voor het opwerpen deF eenvoudige batterijen, in hoofdzaak aardwerken met draadversperring. Het is toch niet te verwachten, dat, wanneer gevaar dreigt, de vijand binnen enkele weken in het hart van de Preanger regentschappen zal door. dringen. Van verschillende zijden werd de wensch geuit, dat de Minister alle

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 696