670 van onderen, der Memorie van Toelichting, opgemaakt, dat de aanvrage van f 25 000 op de loopende begrooting voor het bewaren van rookzwak buskruit een eerste stap geweest is tot het overbrengen der artillerie- werkplaatsen van Soerabaja naar Bandoeng. Zij wenschten ter zake geen verdere gelden toe te staan, voordat een volle lig plan van hetgeen naar het oordeel van den Minister noodig is voor de verdediging van Java ter kennis van de Kamer is gebracht. Voor aanleg van schietterreinen voor het geweer M. 95, wordt f 150 000 gevraagd. Yoor 1902 was uitgetrokken f 150 000; voor 1901 f 65 700. Deze bedragen werden zeer hoog geacht. Gevraagd werd, of daarmede in de behoeften zal zijn voorzien. Gevraagd werd, wanneer het baanvak Lho Seumawé Idi gereed zalkomen. Onderaf deeling 110. Door sommigen werd gevreesd, dat de voorgeno men reorganisatie van het personeel van den pharmaceutischen dienst eer tot vermeerdering dan tot vermindering van uitgaven zal leiden. Volgens het Koloniaal Verslag is er toch een incompleet van 18 officieren-apotheker, waarin reeds werd voorzien door apothekersbedienden. De reorganisatie wordt aangepast aan den thans bestaanden toestand, maar door de aan stelling van onderluitenants en door de toekenning van toelagen aan alle officieren-apotheker zullen de tot nog toe voor dezen dienst werkelijk ge dane uitgaven weder grooter worden. Eenige andere leden betwijfelden, of de vervanging van 19 officiers plaatsen door 26 onderofficiersplaatsen aanbeveling verdient, omdat op de Buitenbezittingen de officieren-apotheker dikwijls de eenige aanwezige wetenschappelijk gevormde elementen zijn. Gevraagd werd, of er thans in Indië gebrek aan militaire geneeskun digen bestaat. Blijkens het vermelde op bladz. 50 van de Memorie van Antwoord be treffende de loopende begrooting, was de gedachtenwisseling met de Indische Regeering omtrent het nemen van maatregelen om herhaling van de door de klachten van dr. Eilerts de Haan aan het licht gekomen misbruiken te voorkomen, nog niet afgeloopen. Gaarna zou men vernemen, hoe het thans hiermede is gesteld. Onder af deeling 111. Ten vorigen jare verklaarde 's Ministers ambts voorganger een onderzoek te zullen doen instellen naar het strafstelsel, toegepast bij het strafdetachement te Ngawi. Gaarne zou men vernemen, wat ten deze geschied is. Kaar aanleiding van de meededeelingen op bladz. 27 der Memorie van Toelichting, dat de hoofdofficieren van den geneeskundigen dienst, die aan het hoofd van groote hospitalen staan, niet ontheven kunnen worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 700