672 stemming eene conclusie aan, waarin als hare meening werd uitgesproken, dat het aan dezen luitenant gegeven ontslag evenals de daaraan voor afgaande opdracht aan een raad van onderzoek in strijd is met de gel dende wettelijke bepalingen. Is deze meening juist, dan mag naar de meening van dit lid gevorderd worden, dat het onwettige ontslag wor de ingetrokken, waarmede dan vanzelf is buiten werking gesteld het onwettige besluit, waarbij de luitenant voor den raad van onderzoek werd gebracht. Alleen door hem op deze wijze in zijn rang te herstel len, kan het hem aangedane onrecht worden goedgemaakt. Wil hij dan zelf ontslag vragen op grond van zielsziekte, in en door den dienst ont staan, dan kan hij gepensionneerd worden met hetzelfde bedrag als thans voor hem is uitgetrokken. Gaarne zou dit lid hieromtrent het gevoelen van den Minister vernemen. Andere leden deden opmerken, dat bij de overweging, van hetgeen ten opzichte van deze zaak gedaan behoort te worden, niet uit het oog mag verloren worden, dat, gelijk op 15 Mei 1901 door den toenmaligen Mi nister werd medegedeeld, aan dezen luitenant geen gratie zou zijn ver leend, indien de Gouverneur-Generaal had kunnen onderstellen, dat de gratie een beletsel kon zijn voor zijne verwijdering uit het leger. Br waren er, die meenden, dat voor de voorgestelde tegemoetkoming geen voldoen de reden bestaat. Onderaf deeling 16. Blijkens het Koloniaal Verslag zijn op Bronbeek verpleegden, die niet tot het Indische leger behooren. De kosten van de verpleging dezer personen behoort ten laste van de Staatsbegrooting te komen. Gevraagd werd, of dit verrekend wordt. Vide Afdeeliïjg. Onderafdeeling 45. Gevraagd werd, of de levering van den in den toe lichtenden staat onder c. genoemden kabel in het openbaar zal worden aan besteed, of althans de gelegenheid tot het doen van aanbiedingen ruim zal worden opengesteld. Sommigen achtten het wenschelijk het leggen van den kabel niet aan de levering te verbinden. Eenige leden meenden, dat de proefneming met de draadlooze telegra- phie noodeloos duur zou zijn. Waarom worden deze proeven in Indië genomen Is het in elk geval wel noodig daarvoor een ooglogsschip te bestemmen? In de Indische wateren zijn schepen, die even goed voor deze proefneming gebruikt kunnen worden. Ook wenschte men te weten, welk schip voor deze proefneming ingericht zal worden. In de stukken is niet gezegd, waarom de kosten dezer proefneming voor de helft ten laste van Indië en voor de andere helft ten laste van Nederland worden gebracht. Gaarne ontving men hieromtrent nadere toelichting.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 702