679 kracht der belastingschuldigen zijn opgevoerd (1); ten prooi aan woe keraars, bedriegers en uitzuigers van allerlei slag, verzinkt de Javaan steeds dieper in het moeras van armoede en ellende. Talrijke maatregelen kunnen worden genomen om hem oeconomisch te versterken; zegenrijke hervormingen kunnen zijn droevig lot verzachten, hem redden van achteruitgang en verval; doch het uitgemergelde Java kan de daarvoor benoodigde gelden niet bijeenbrengen, noch zelfs de ren ten van onvermijdelijke leeningen van zijn armoede betalen. Is thans al of niet de tijd geleomen dat Nederland zijn vroegere beloften zal gestand doenen Indië mag rekenen op steun uit de schatkist van het Moederland V. Is het geen eisch van rechtvaardigheid en goede trouw, dat de Souverein, zoo niet alles, dan toch een deel betale van de uitgaven, ver oorzaakt door de uitbreiding zijner bezittingen, welke plicht door alle koloniale Mogendheden (alleen Nederland maakt eene uitzonderingwordt betracht Of liever, om een concreet geval te nemen: Mag de Indische begrooting worden belast met de kosten der vestiging en der verovering van het Australische eiland Nieuw-Guinea? Die vragen, alle betreffende de financiën, de „nervus rerum", meende ik te moeten stellen in het belang van de millioenen die honger lijden op Java, en op den rand van den afgrond zijn gebracht door onze schuld. Yan den nieuw opgetreden Minister van Koloniën en van deze Regee ring mag thans een rechtschapen en ridderlijk antwoord verwacht wor den, nu al die vragen ten slotte één en hetzelfde punt betreffen, en dit punt, naar de Voorzitter van den Ministerraad het nog onlangs zoo juist uitdrukte (2), ten slotte de geheele koloniale -politiek beheerscht. 27 September 1902. YAN KOL. (1) Da totale uitgaven voor leger en vloot hebben thans het enorme bedrag van f 51.660.000 bereikt, of ruim 45 pet. van alle andere, meer nuttige uitgaven. Endatin een land waar hongersnood wordt geleden (2) Handelingen Tweede Kamer der Staten-Generaal 1902-1903, bladz. 46.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 709