682 met veldartillerie, cavalerie en infanterie ware zeer gewenscht, altijd als men voor oogen houdt, dat na het ontstaan van eenen oorlog, geene ver sterking van troepen uit het moederland zal kunnen plaats hebben. In den hoogsten graad urgent is het vormen van een reserve-leger. Daarom is zeer te recht op de begrooting voor 1902 eene som van f 15 000 beschikbaar gesteld om eene proef te nemen tot vorming van eene reserve. Gewezen militairen, beneden den rang van onder-luitenant, kunnen zich als reservist verbinden voor eene tijdruimte van een tot vijf jaar, (met nog mogelijke verlenging van drie jaar) om, in geval van oorlog tegen een buitenlandschen vijand, onder de wapens te komen en te blijven, zoolang de krijg duurt. Indien de legercommandant het noodig acht, zal de reservist twee maanden ter oefening moeten opkomen, na intrede van het met drie jaar verlengde verband. De toelagen voor die reservisten werden aanvankelijk bepaald op een maximum van f 4 per kwartaal voor Inlanders en 12 per kwartaal voor Europeanen. Het is zeer te betwijfelen of deze toelagen voldoende zullen blijken om een groot aantal reservisten te verwerven, maar van de resultaten is niets bekend. De Memorie van Toelichting op de begrooting voor 1903 zwijgt over de leger-reserve.. Ondergeteekende meent, dat de pogingen tot vorming van eene reserve een gunstigen uitslag zullen verwerven, indien het kapitulanten-stelsel wordt toegepast, dat wil zeggen dat voor geschikte gewezen militairen gouverne mentsambten worden opengesteld. Indien dit geschiedt zal met eene matige toelage kunnen worden volstaan. De reservisten die niet in een gouverne mentsambt kunnen geplaatst worden, zal men hoogere toelagen moeten geven. Op dit stuk zal door karigheid niets gewonnen worden. Eene reserve op Java is noodig, kan niet gemist worden, indien men prijs stelt op bet behoud der kolonie. Om eene goede reserve te verkrijgen mag niet voor geldelijke offers worden teruggedeinsd. Ook is het voornemen kenbaar gemaakt tot het oprichten van vrijwil ligerskorpsen om het leger te versterken. Ondergeteekende meent, dat, zoo ergens ter wereld, dan zeker op Java in de eerste plaats behoefte bestaat aan de medewerking van alle weerbare Europeanen en met dezen gelijk- gestelden. Daarom is noodig een radicale maatregel. De schutterijen, die slechts 5 percent van de mannelijke bevolking bevatten, moeten worden afgeschaft en de algemeene weerplicht moet worden ingevoerd. Een systeem van algemeenen weerplicht van de mannen tusschen 20- en 40-jarigen leeftijd is verre te verkiezen boven een stelsel van vrijwilligers korpsen, niet omdat de gevechtswaarde van die korpsen te gering zoude zijn, maar omdat de geïsoleerde toestand de medewerking van alle weerbare mannen dringend eischt. "Wordt hier het Zwitsersche weerstelsel toegepast

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 712