9 683 dan is zeer we' uitvoerbaar telken jare in centrale punten, waar afdee- lingen van het leger zich bevinden, de weerplichtigen tot oefening eenige dagen te doen opkomen. Ondergeteekende is van meening, dat het niet moeilijk zal vallen ook reserves te vormen voor de zeer bruikbare inlandsche zelfstandige korpsen genaamd „de Barisan van Madoera" en „Legioen van prins Mangkoe Ne- garü", terwijl in deze korpsen zelve de sterkte der compagnieën hooger kan worden opgevoerd. De Barisan van Madoera heeft in de laatste jaren bewezen een bruikbaar element te zijn. Het legioen van Mangkoe Ne- gftra trok reeds in 1861 de aandacht van ondergeteekende om de geoe fendheid der officieren (Javanen) en de manoeuvreervaardigheid van het geheel. Thans is het volgens getuigenis van den majoor Drijber een strijd baar korps. (I) tiet denkbeeld om de opgeheven korpsen Pradjoerid weder in het leven te roepen en geheel en al op militaire leest te schoeien, gelijk het bo vengenoemde legioen, is geopperd door eenen stafofficier, den kapitein de Greve, in de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap. (2) Dit denkbeeld is, naar de meening van ondergeteekende, zeer wel uit voerbaar en wordt daarom der Regeering in overweging gegeven. Resumeerend spreekt ondergeteekende het vertrouwen uit, dat deze Re geering de waarborgen voor het behoud der kolonie op breeder en hechter grondslagen moge vestigen, niet alleen door het versterken van de levende weerkracht in de volste en ruimste beteekenis, maar ook door het schep pen van stoffelijke welvaart onder het Javaansche volk en door het doen heerschen van strikte rechtvaardigheid jegens de Javaansche hoofden, zonder wier steun Nederland zou gelijken op eenen ijzeren colossus met leemen voeten. van Vlijmen. (1) Indisch Militair Tijdschrift 1900 No. 10. (2) Vergadering van 6 Maart 1902.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 713