55 genstander tot een viervoudige gewichtsvergrooting van het geschut, zooals dit toen tertijd bestond, of, indien de bescher ming voldoende werd geacht, zou men een oppervlakte van het schip 1^2 maal zoo groot als het geval was, met pantser kun nen bedekken, zonder eenige gewichtsvermeerdering. In Frank rijk pantserde men in die jaren de afgebouwd wordende sche pen met nikkelstaai (geen Harvey proces); eerst in 1898 ging men er aldaar toe over Harvey platen te bezigen, doch maakte men geen gebruik van de goede eigenschappen dezer platen om de pantsers minder dik te maken, en een grooter oppervlak er mede te bedekken, zoodat het gordelpantser van 40 cM. dik op deze schepen zeer smal isdit pantser nu staat gelijk met 70 cM. smeedijzer, een weerstandsvermogen, dat met het in die jaren bestaande geschut feitelijk onnoodig was, maar op den huidigen dag door het vermeerderde vermogen van het zware geschut nuttig is. Ongeveer terzelfder tijd ging men er in Rusland toe over de schepen met geharveyseerde platen te pantseren, en kreeg het pantserschip Rossia een gordel van 25 cM.; ook in Duitsch- land werd in 1897 de Aegir van dergelijke platen voorzien, en van af dat oogenblik kregen alle Duitsche schepen platen ver vaardigd volgens het Krupp-proces. Reeds in 1895 was Krupp voor den dag gekomen met een volgens zijn systeem vervaar digde soort platen, die de Harvey platen zelfs nog iets in sterkte overtroffen, en zijn eerst kortelings andere fabrikanten erin geslaagd om volgens een ongeveer gelijkverloopend proces pla ten te vervaardigen, die de Krupp platen evenaren. Deze zijn nu bij de schepen van alle groote rijken in gebruik, uitgezonderd in Frankrijk en Italië, doch vervaardigt men in de groote Fransche staalwerkplaatsen, en ook te Terni in Italië platen, die even goede resultaten geven als de Kruppsche platen, zoodat men van het standpunt van den gebruiker vrij wel zeg gen kan, dat de Kruppsche platen algemeen zijn aangenomen, en dat tegenwoordig alle schepen, die worden gebouwd, voor zien worden van deze plaatsoort. Zoowel als de Harvey platen hangen de Krupp platen voor hunne goede werking af van de enorme hardheid der opper vlakte, waardoor de punt en kop van de projectielen met ogief- vormigen kop worden verbrijzeld. Ook bezitten de Krupp platen

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 73