56 een buitengewoon groote taaiheid, zoodat hun weerstandsver mogen tegen doorboren en splijten bijzonder groot is. Op de Parijsche tentoonstelling werd een Terni plaat geexposeerd, die een schok weerstond, waardoor een smeedijzeren plaat van de drievoudige dikte zou zijn doorboord geworden. Wij zien dus, indien wij het bovenstaande nagaan, dat een Krupp plaat gelijk staat met een compound plaat van de dubbele dikte, zoodat bijvoorbeelde het Engelsche pantserschip Royal Sovereign, dat een pantser heeft van 42 cM. compoundplaten zou kunnen volstaan met 21 cM. Krupp pantser, hetgeen natuurlijk een enorme gewichtsbesparing zou geven. Men maakt de tegen woordige pantsers niet dikker dan 30 cM. en is men in Frankrijk van plan de nieuwe slagschepen van een dergelijk pantser te vooi zien Het feit, dat men overal de pantsers minder dik begint te maken, is wel het beste bewijs, dat op dit oogenblik het pantser den strijd van het kanon heeft gewonnen, en is dit ook niet te verwonderen, want het pantser heeft een groot voordeel boven het kanon. Het zwaarder maken der platen is een veel een voudiger zaak dan het vergrooten van het vermogen van het geschut; op het oogenblik is een 50 tons kanon van 30 cM. vrij wel opgewassen tegen een 30 cM. plaat, doch maakt men de plaat dubbel zoo dik, en dergelijke platen, doch van smeedijzer vervaardigd, komen op schepen voor, zooals op het Engelsche slagschip „Inflexible", dan zou men een 400 tons kanon moeten hebben, waarvan een enkel projectiel bijna 3000 KG zou wegen, en zulk geschut is natuurlijk ondenkbaar. Op het oogenblik is het pleit dus beslist en kan men niet een zoo krachtig kanon bezigen, of men kan steeds platen fabriceeren, die de daaruit geschoten projectielen tegenhouden. Intusschen is men er in de laatste jaren toe overgegaan de pantsergranaten te voorzien van kappen, waardoor het door boringsvermogen bij normaal treffen met bijna 20 percent toe neemt, doch heeft een dergelijke kap bij schuinsche treffers niet de minste uitwerkingdeze kappen worden gebezigd op Ameri- kaansche, Fransche en Russische, en waarschijnlijk ook op Duit- sche schepen, terwijl ook Nederland kortelings ertoe is over gegaan deze kappen aan te schaffen bij de stalen kogels van

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 74