71 Zoude het daarom geen aanbeveling verdienen om in een c. q. nieuwe uitgave van het schietvoorschrift der Infanterie op te nemen onder 54 als 5°/ „wordt de vlag eenige malen van links naar rechts gezwaaid, dan beteekent dit „haal (draai) de schijf naar binnen". In 91 wordt aanbevolen om, zoo noodig, het richten met beide oogen geopend te leeren. Het daarin genoemde middel is dunkt mij niet zoo practisch als het volgende: „zie met beide oogen langs den loop naar het doel; gij zult alsdan twee loopen zien; breng de linkerloop op het doel, richt en schiet daarna". In het schietvoorschrift is niet aangegeven op welke wijze een militair in het schiefregister moet verantwoord worden, die ingevolge 134 voorloopig niet aan de schietoefeningen mag deelnemen. De eenvoudigste wijze is misschien wel deze door aan de rubriek afkor tingen toe te voegen achterl. achterlijk 134. N. Algemeene en bijzondere ordersreglementenenz. Telkens, wanneer van uit Batavia als middelpunt over de vele garni zoenen en garnizoentjes in den archipel, waarover onze armee verspreid is, een regen van A. O. valt, zitten van af Oeleë Lheue tot Merauké tal van officieren en onder-officieren in huis en op de plaats-korps-compag nies- en andere bureaux hun bundel A. O. bij te werken. Afgescheiden van het feit, dat deze peuterachtige arbeid zeer geestdoo- dend is, (ook hiermee mocht anders wel rekening gehouden worden) gaat daarmee veel kostbare tijd verloren. Het is voor een officier vrijwel onmogelijk om alle op het leger betrek king hebbende orders, tarieven, reglementen, voorschriften, regelen, enz. enz. bij te houdenjarenlang heeft hij met enkele dezer niets te maken, plotseling wordt bij post-commandant, officier van wapening, officier belast met het materieel der artillerie, officier belast met den genie-dienst enz. en vindt dan soms een archief, dat niet altijd nauwkeurig bijgehouden is en waarop hij dus niet geheel kan vertrouwen. Zou het daarom niet eenvoudiger zijn om, wanneer een A. O. dringend wijzigingen behoeft een nieuwe, gewijzigde order uit te geven en de oude in te trekken Veran deringen, die wel wenschelijk, doch niet direct noodig zijn, kunnen bij het Departement van Oorlog aangeteekend en later bij eene eventueele nieuwe uitgave aangebracht worden. Wanneer nu ieder officier een Overzicht der nog van kracht zijnde orders, enz., bezit en bijhoudt, kan hij altijd en overal met vertrouwen werken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 89