OVER LANDINGS-OPERATIES. (Met plaat IIIi. Yoordracht op den 12den Maart 1897 gehouden in het „Wiener Militarwissenschaftlichen und Casino- Yereine" door Georg Ritter von Kirchmayr, K. K. Linienschiffs-Lieutenant. Met toestemming van den schrijver vertaald voor het Indisch- Militair Tijdschrift. Inleiding In de jaren 1894 en '95 werd er in Oost-Azië tusschen twee door de zee van elkander gescheiden staten oorlog gevoerd en daarmede de stelling bewaarheid, dat de zee niet het element is, dat de volkeren scheidt, maar dat ze verbindt. Het ligt voor de hand, dat de gebeurtenissen op het Oost-Aziatische krijgstooneel groote belangstelling wekten in de militaire krin gen in Europa en in het bijzonder was dit het geval met de landings-operaties der Japanners. De belangstelling in deze ondernemingen is daarom te meer gerechtvaardigd, omdat Japan door zijn landingen getoond heeft, dat dergelijke operaties kunnen worden ten uitvoer gebracht op een zoodanige schaal, als waarvan men te voren nauwelijks ge droomd had en zooals ze dus nog veel minder werden uitgevoerd. Het zal wel geen bijzondere vermelding behoeven, dat eilan denrijken of staten met groot koloniaal bezit veel meer dan vastelandstaten genoodzaakt worden om landings-operaties tot uitvoering te brengentoch ligt er in de grootsche opvatting der Japansche landingen een vingerwijzing, dat ook vastland- staten dezen tak der krijgvoering niet mogen veronachtzamen, omdat ze onder zekere omstandigheden gevolgen van wijde .strekking kunnen hebben. Als bewijs, welke gevolgen zulke ondernemingen bij de groote

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 172