VOOR DE PR AC TIJK. Fourage-indemniteit voor kwartiermeesters Bij alg. order 1893 No. 13 werd het tarief No. 21 zoodanig gewijzigd, dat de officieren-kwartiermeesters, magazijnmeesters der artillerie en genie en de militaire apothekers geen fourage-indemniteit meer kregenterwijl zij, die nog in 't genot daarvan waren, door een overgangsbepaling deze fourage nog een tijdlang zouden genieten. Wat of hierbij voorgezeten heeft is niet moeielijk te raden; tenminste ik vermoed, dat men zoo ge redeneerd zal hebben„waarom hebben die officieren, die toch niet be reden zijn en in 't belang van hun dienst 't ook niet behoeven te zijn fourage-indemniteit noodig, dus weg er mee!" Dit was dan ook zeer logisch, maar nu is de algemeene order No. 54 van 1901 verschenen, die deze redeneering heeft doen mank gaan, want in de tabellen A, B, E, F, G, en J., behoorende bij die alg. order, is op genomen, dat de officieren-kwartiermeesters in oorlogstijd bereden zijn; maar om bereden te zijn dient men toch behoorlijk te kunnen paardrijden. Nu ze geen fourage-indemniteit meer genieten, zijn ze niet in de gelegen heid om een paard er op na te houden, want het traktement is niet zoo groot om daarvan nog een f 30.af te zonderen voor aanschaffing en onderhoud van een rijdier, zoodat dan ook wel de meeste officieren-kwar tiermeesters hun kennis van de edele rijkunst niet zullen onderhouden of verbeteren. Ze hebben, wanneer de oorlog eens mocht uitbreken, dus meer kans om van een paard af te vallen dan er zich snel mee te bewe gen. Maar er komt nog wat bij, n.l. dit: „zouden ze wel een voor hen geschikt oorlogspaard kunnen krijgen Ik betwijfel dit. Ik voor mij zou b.v. geen Sandelhout paard kunnen berijden met het oog op mijn groot lichaamsgewicht (103 KG!) zoodat ik een Australischen ponev moet hebben. Waar zoo'n dier en het geld voor de aanschaffing vandaan te halen Het is daarom, dat ik de vraag wilde stellen: „Zou het geen aanbeve- veling verdienen om de officieren-kwartiermeesters ook in vredestijd fourage- indemniteit te geven, onder voorwaarde, dat ze daarvan een paard onder houden Ook is bij mij twijfel gerezen of de adjudant-onderoffieieren-kwartier- meester in oorlogstijd al dan niet bereden zijn, want in diezelfde tabellen Deel II, 1902. 12

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 203