BOEKBESCHOUWINGEN. De geneeskundige dienst te velde. Een applicatorische studiedoor A. A. J. Quanjer, Dirigeerend officier van gezondheid 2de klasse en R. Dufour, kapitein der infanterie. Met recht mag hier gesproken worden van een Studie het is een zeer belangrijk studiestuk, dat zijn bewerkers alle eer aandoet en het is niet anders dan toe te juichen, dat het Ministerie van Oorlog de uit gave er van, als aflevering der „Verslagen, rapporten en memoriën" wel op zich heeft willen nemen. Toch vreezen wij, dat het in die, niet voldoende onder ieders oogen komende, „Verslagen enz." een weinig begraven zal worden en dat al thans de officieren van het Indische leger niet in voldoende mate met de uitgave er van bekend zullen worden. Om dit te voorkomen, vesti gen wij hier de aandacht op dit lezenswaardige en leerrijke geschrift in de hoop, dat het velen onzer officieren, in het bijzonder die van den genees kundigen dienst, er toe leiden moge uit de een of andere bibliotheek deze aflevering der „Verslagen enz." op te halen en haar niet alleen te lezen zij laat zich erg aangenaam en vlot lezen maar haar ernstig te over denken en te bestudeeren, zooals deze studie verdient. Dan zullen velen onzer aanstaande lagere en hoogere troepenaanvoer ders in den strijd tegen den B. V., velen hunner aangewezen adjudant officieren, velen onzer stafofficieren en zeer velen onzer officieren van den geneesk. dienst tot de overtuiging komen, dat er aan hunne vorming op dit gebied nog veel, zeer veel, ontbreekt, en zullen zij allen ongetwijfeld beseffen, dat het noodig, dringend noodig is, dat ook hier in Indië aan deze zaak de volle aandacht worde geschonken. Bij manoeuvres en tactische oefeningen met groote troepenverbanden deele men de noodige officieren van gezondheid in om hen het tactisch optreden van de verschillende afdeelingen van het dienstvak te velde duidelijk voor oogen te voeren. Op aangename, applicatorische wijze, telkenmale onderbroken door toe lichtende beschouwingen, getoetst aan de practijk van vorige oorlogen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 365