DË INDISCHE KRIJGSKUNDIGE VEREENIGING EN HAAR EERSTE VERSLAG. Waar in de laatste tijden vele onzer dagbladen zoo herhaal delijk hoofdartikelen wijden aan militaire onderwerpen, bevreemdt en verwondert het ons ten zeerste, dat het in druk verschijnen van het eerste „Verslag" der Indische Krijgskundige Vereeni- ging, voor zoover ons bekend, door de Indische pers tot nog toe geheel onbesproken is gebleven. En toch, mij dunkt, er bestaan redenen te over eens een oogen- blik bij het tot stand komen dezer jeugdige vereeniging stil te staan en van haar eersten arbeid eenige notitie te nemeu, waartoe wij de gastvrijheid van het Indisch Militair Tijdschrift inroepen. Zou het dan niet juist gezien zijn van den begaafden inleider, den kapitein der infanterie H. L. Bense, toen hij in zijn eerste rede des avonds van den 4den Juli onder meer zeide: „groot zal „de belangstelling van dat publiek zijn; gretig zullen voor- en „tegenstanders van deze uiting van wetenschappelijk willen naar „de verslagen grijpen om daaruit de mate van wetenschappelijk kunnen te beoordeelen"? Wij hoorden inderdaad, dat zoowel zij, die de vergadering hadden bijgewoond, als zij, die daartoe om velerlei rédenen niet in staat waren, met belangstelling naar het verslag uitkeken om zich van het gesprokene op de hoogte te stellen' dan wel het aangehoorde nogmaals rustig over te lezen en te overdenken. Wetenschappelijk willen en kunnen. Van beide heeft de jonge vereeniging thans deugdelijke bewijzen gegeven. Van haar wil len, toen zij als onderwerp voor haar eerste vergadering koos de „Officiersopleiding in Nederlandseh-Indië", een onderwerp, waar van de bespreking niet zou behoeven te vallen binnen „het kleine enge kringetje van militaire wetenschap", waarvan een ieder, die buiten dat kringetje staat zoo gaarne min of meer smalend spreekt,

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 409