HOOGERE TROEPEAVERBANDEN VOOR VREDESTIJD. Zoodra ons leger geroepen zal worden een gelijk bewapenden en georganiseerden vijand het hoofd te bieden, zal blijkens de oor- logsorganisatiën, gepubliceerd bij de Algemeene Order 190USlo. 51, het brigadeverband worden ingevoerd. In vredestijd bezit onze infanterie als hoogste eenheid slechts het bataljonsverband, hoewel men in de legers van alle beschaaf de mogendheden [Nederland incluis] het noodig achtte reeds in vredestijd dat wapen in regimenten, brigades of divisiën te ver eenigen. Het behoeft geen betoog, dat, tot eene goede verdeeling van het gezag, men genoodzaakt is bij het ageeren met eenigszins groote troepen massa's, de leiding en aanvoering te splitsen, vooral nu door de groote afmetingen, welke de slagvelden allengs verkregen in onze tijden het overzicht over de strijdende troepen hoe lan ger hoe moeilijker wordt. Die verdeeling in eenheden van hoogere orde werd bij de meeste buitenlandsche legers in het leven geroepen door de noodzake lijkheid, in de Europeesche oorlogen gebleken, terwijl zij zich al lengs wijzigde, naarmate de ondervinding, in oorlogen van jon geren datum opgedaan, daartoe noopte. Het voornaamste deel van de vredestaak van ons leger het in bedwang houden van de volkeren in het door ons overheerschte gebied dwong tot eene verspreide dislocatie onzer strijdmacht en daar wij in den regel bij binnenlandsche expeditiën in be trekkelijk kleine verbanden en gedurende niet te langen tijd op treden, was het voor de onderdrukking van eenigszins ernstig ver zet slechts zelden noodig grootere verbanden dan het bataljons- verband te scheppen. De eisch ook voor vredestijd hoogere troepen verban den te vormen kon daarom niet op den voor grond treden. Daarentegen dwingt de vredestaak der Europeesche legers, welke bij de meeste zich slechts beperkt tot de voorbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 455