DE EERSTE NEDERLANDSCH-INDISCHE KOFFIE BRANDERIJ TE MALAA'G. (Met Plaat V.) Zooals den lezers van het Ind. Mil. Tijdschrift bekend is, heeft de koffiecultuur op Java haar besten tijd gehad met 't noodlot tig gevolg, dat de kwaliteit van de in den handel gebrachte koffie er op achteruit gaat. Dat dit zoo is, valt gemakkelijk te- begrijpen, omdat ondernemingen, die vroeger puike waar leverden, geen winst meer maakten door de concurrentie met de Brazi- liaansche koffie en er dus maar uitscheidden, zoodat die puike waar van diezelfde bekende onderneming niet meer aan de markt komt, doch alleen mindere kwaliteit, waaraan nog een heele kleine winst zit, in Indie verkocht wordt. 1). 't Natuurlijke gevolg hiervan is weer, dat de aannemers van koffie voor 't leger in Nederlandsch- Indië ook meer en meer een product van mindere kwaliteit trachten te slijten, wat hun geen moeite zal kosten, omdat de kwestie van koffiekeuren zoo uiterst lastig is. Die kwaliteit toch is afhankelijk in den regel van de hoogte, waarop de koffie geteeld wordt, en van de soort grond, waarop ze verbouwd wordtin 't- kort dus zal de eene onderneming precies dezelfde soort boon telen als de andere, doch de kwaliteit zal van beide ondernemingen verschillend zijn. Om koffie te kunnen beoordeelen dient men alzoo de herkomst ervan na te gaan of te kennen en dat weten de leveranciers (waarvan 99 pCt. geen koffiekenners zijn) ook niet. De een beweert nu wel, dat mannetjes-koffie beter is dan de platte en dat de groote boon hooger staat dan de kleine, doch dit gaat niet bij alle soorten op. Een ieder zal 't dan ook met mij eens zijn, dat niet overal voor 't leger dezelfde koffie wordt geleverd, al waren de contractsprijzen ook overal gelijk en 't 1] 't Spreekt van zelf, dat er nog wel ondernemingen zijn, waar vandaan uitstekende koffie komt, maar toch is 't in hoofdzaak aan het bovenvermelde toe te schrijven, dat de- kwaliteit achteruitgaatmen durft er geen geld meer in te steken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 468