461 in hun later leren altijd in het nadeel zijn, waar het geldt, zich een goede plaats in de maatschappij te verwerven. Aan het ten deze bestaande euvel kan alleen worden tegemoetgekomen door de kinderen, reeds vóór dat zij de lagere school gaan bezoeken, aan een inrichting van voorbereidend lager onderwijs Nederlandsch te leeren spreken. Voorbereidend lager onderwijs wordt hier te lande gegeven aan ver schillende zoogenaamde Fröbëlscholen. Maar het voortbestaan van niet weinige dier scholen loopt gevaar. De oorzaak daarvan ligt voor sommigen in de omstandigheid, dat de uitkeering eener vroeger genoten wordende bijdrage uit 's Lands kas met 1 Januari 1902 heeft opgehouden, voor anderen daarin, dat geldelijke steun van Regeeringswege, waarop was gerekend, uitbleef, terwijl in beide gevallen de inkomsten niet voldoende kunnen worden gemaakt om de uitgaven te dekken en op bijdragen van belangstellenden niet bij voort during valt te rekenen. Ons Bestuur, dat van den aanvang af de bevordering van de oprichting en de instandhouding van Fröbelscholen als de hierbedoelde heeft be schouwd als een voornaam deel van zijne taak, heeft ernstig overwogen wat er te doen ware om te voorkomen, dat bestaande zoodanige scholen door geldgebrek worden genoodzaakt binnen kort te sluiten. De geldmiddelen van onze vereeniging zelve, die nog maar betrekkelijk weinig leden telt, zijn geheel onvoldoende om er voor dit doel noemens waardige sommen uit te kunnen putten. Ons schiet daarom slechts over een krachtig beroep te doen op allen, die tot de bereiking daarvan zouden willen medewerken. Indien wij in staat werden gesteld, de noodlijdende Fröbelscholen ook slechts eenigen tijd lang geldelijk te ondersteunen, zou reeds veel zijn gewonnen. Haar bestaan zou daardoor althans voorloopig zijn verzekerd, in afwachting van hetgeen, hetzij van onze, hetzij van andere zijde te dezer zake wellicht later nog zal blijken te kunnen worden gedaan. Jn verband met een en ander stellen wij ons voor, zoo dat mogelijk mocht blijken, een Fonds in het leven te roepen, dat uitsluitend bestemd zal zijn om er tijdelijk ondersteuning uit te verleenen aan die Fröbel scholen in Nederlandsch-Indie, welke anders, in afwachting van hetgeen later voor het voorbereidend lager onderwijs mocht worden gedaan, te gronde zouden gaan. Dat „Fröbelfonds" zal dan door het Bestuur der Groep Nederlandsch-Indië van het Algemeen Nederlandsch Verbond worden be heerd en verantwoord, dit laatste ook door middel van mededeelingen in de dagbladen, doch zal overigens geheel afgescheiden blijven van de gelden van die Groep en hare afdeelingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 489