HET AUSTRALISCHE PAARD. Nu met de zending van den ritmeester Posno naar Australië en de daarmede in verband staande aankoop van een 80-tal paarden de remonteeringskwestie in ons leger een nieuw sta dium is ingetreden, lijkt het mij niet geheel en al onbelangrijk toe eenige mededeelingen uit de jongste oorlogen te verstrekken, waarbij het Australische paard als soldatenpaard te velde ge bruikt werd. Uit het belangrijke verslag zijner zending naar Australië van den toen maligen luitenant Happé (I.M.T.jrg. 1892) blijkt voldoen de, dat het Australische paard alle eigenschappen van een deug delijk soldatenpaard bezit, welke meening slechts door het onder staande bevestigd kan worden. Oppervlakkig gezien, moet het voorkomen of de Zuid-Afrikaan- sche oorlog ons hieromtrent gewichtige inlichtingen kan ver schaffen, daar de Engelschen van October'99 tot Juni 1901 reeds 150,000 paarden uit de 4 overige werelddeelen in Afrika impor teorden en men in de Engelsche eskadrons het Argentijnsche paard naast den Nieuw-Zeelandschen hunter, het Perzische paard naast den Hongaar aantreft. Maar de verschrikkelijke in Afrika inheemsche ziekten (de paardenziekte en de malaria), waartegen op den duur slechts het z.g. „gezouten" boerenpaard bestand is, maken van Z. Afrika een reusachtig paardengraf; en hoewel ook de Australische contingenten op eigen paarden uitkwamen, treft men nergens behoorlijke gegevens aan, waarop een eenigszins juist oordeel omtrent het Australische soldaten paard te velde zou kunnen worden gegrond. Behalve de hierboven genoemde gevreesde ziekten, werken slecht en weinig voedsel benevens zeer zware belasting (gemid deld 127 K.G.) nog mede, om het Engelsche soldatenpaard in Z. Afrika spoedig van zijn te zware taak te verlossen. Uit dergelijke, toch ook voor een oorlog abnormale, toestanden la ten zich moeilijk juiste conclusies trekken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 57