HET ARTILLERIE9UTERIEEL OP DE TENTOONSTEL LING TE DUSSELDORF. In veel opzichten is de tentoonstelling te Dusseldorf op artil lerie-technisch gebied van meer belang dan de wereldtentoon stelling van Parijs in 1900; na sedert 1893 te Chicago en sedert veel langeren tijd in Europa niets ingezonden te hebben, komt de firma Fried. Krupp met de nieuwste geschuttypes en construc ties hier voor den dag, terwijl eene jonge inrichting voor den aanmaak van oorlogsmateriëel, de „Rheinisclie Metallwaaren-und Maschinenfabrik Dusseldorf' voor het eerst hare voortbrengselen op eene tentoonstelling uitstalt. Wij zullen de inzendingen van beide groote inrichtingen in de volgorde van haar ouderdom in het kort bespreken. Het materieel van de firma Fried. Krupp. 1) In de nabijheid van den Rijn en van de zuidelijke grens van het tentoonstellingsterrein heeft Krupp een machtig gebouw, de Krupphalle, opgericht. Het beslaat eene oppervlakte van 4280 M2, tegen 1816 Ma te Chicago in 1893. Het middengedeelte is 110 M. lang en 26 M. breed; aan de hoekpunten aan de oostzijde hiervan zijn een paar torens ge bouwd, waartusschen een uitbouw van het middengedeelte is ge steld, waardoor dit middengedeelte over eene lengte van 50 M. tot 35 M. verbreed wordt. Aan de noord- en de zuidzijde van het middengedeelte bevinden zich uitbouwen, waardoor de Krupp halle in het geheel 134 M. lang wordt. In den zuidelijken uitbouw is, door het dak heengaande, een gevechtsmast, hoog 56 M., opgericht. In het middengedeelte be vinden zich de inzendingen van de „Gusstahlfabrik Essen", in het noordelijk uiteinde van de Germania werft" te Kiel en in het 1) De officiëele catalogus van het tentoongestelde geeft slechts een plattegrond der „Krupphalle" met eene opsomming der aanwezige voorwerpen, zonder nadere gegevens. Ter plaatse konden wij die gegevens niet verkrijgen, zoodat daartoe gebruik is gemaakt van het medegedeelde op blz. 305 e. vlg. van den loopenden jaargang van het „Kriegstech- nische Zeitschrift" e. a.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 614