OFFICIERSREMONTEERING BIJ MOBILISATIE. Reeds meermalen is er in ons Tijdschrift en ook in de Indische bladen op gewezen, hoe treurig het met ons paardenmateriaal gesteld is en hoe moeilijk het is om thans, zelfs tegen hoogen prijs, aan een behoorlijk paard te komen. Geen wonder dan ook, dat vele troepenofficieren der bereden wapens zich in hun dienst moeten behelpen met paarden, waarop nog wel bet een en ander valt af te dingen, hetzij in bouw, hetzij in karakter. Voor an dere bereden officieren is de mogelijkheid om aan een goed paard te komen natuurlijk nog veel geringer en daaruit is het te ver klaren, dat zoovelen hunner in het geheel geen paard hebben. Deze toestand is voor een leger als het onze, dat elk oogenblik als het ware gereed moet staan om onze koloniën tegen" vreemd geweld te verdedigen, zeer bedenkelijk en niet zonder bezorgd heid vragen we ons af, hoe in het gebrek aan paarden zal moe ten worden voorzien, indien de nood werkelijk eens aan den man komt en ons leger gemobiliseerd moet worden. Maar we van terzijde vernomen hebben, is men op de hoofd plaatsen van Java doende eene opgave samen te stellen van alle aan particulieren, zoowel Europeanen als inlanders, behoorende paarden, die in de termen vallen om, in geval van mobilisatie, door aankoop als rij- of als trekpaard bij het leger te worden ingedeeld. Is dit waar, dan verdient die maatregel ten zeerste toejuiching, omdat wij daardoor tenminste eenigszins op de hoogte zullen ko men van onze rechtstreeksche oorlogsreserve aan paarden en geen kostbaren tijd verloren behoeven te laten gaan met het zoeken naar de noodige aanvulling. Gelet op de gunstige resultaten, die eene bij de veldartillerie genomen proef met eenige voor de hand weg te Samarang aan gekochte paarden heeft opgeleverd, mogen we met eenigen grond verwachten, dat in het incompleet aan artillerie-fre/epaarden zon der groote moeilijkheden zal kunnen worden voorzien. Bedoelde

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 625