MUNITIEVERBRU1K RIJ DE INFANTERIE EN UITWER KING VAN HET GEWEERVUUR. Overgenomen uit de Netje Militakische Blatter. Heft 7/8 October 1901. In de hieronder volgende beschouwingen zullen wij ons niet zoozeer bezighouden met de oorzaken, die onder bepaalde om standigheden leiden tot munitieverbruik bij de infanterie, als wel met bepaalde feiten en met de door het gebruikdikwijls ook door misbruik—van munitie verkregen uitwerking van het geweervuur. Het lijkt misschien, dat wij eenigszins ver teruggaan, wanneer wij hiervoor gegevens ontleenen aan de krijgsgeschiedenis van de 17e, 18", en de eerste helft der 19e eeuw. In onzen tijd toch bestaat er eene neiging om gebeurtenissen vóór 1870 als van on waarde te beschouwen. Toch mag een diepgaande studie van de vroeger door de militaire wereld zoo zeer bewonderde periode van 1740 tot 1815 nooit nagelaten worden, want deze periode vormt de grondslag voor de thans bestaande beginselen omtrent de wijze van oorlogvoeren. De hieronder volgende beschouwingen zullen dit ook bewijzen en zullen U verder tot conclusiën brengen, die niet geheel en al met bestaande denkbeelden overeenkomen. Het is werkelijk niet gemakkelijk, het munitie verbruik bij de infanterie en de uitwerking van het geweervuur—vooral uit reeds lang vervlogen tijdperken anders dan langs hypothetischen weg te verkrijgen. Zelfs in de nieuwere krijgsgeschiedenis zijn de ge gevens over deze beide punten zelden met de noodige duidelijk heid verkrijgbaar en ook in die periode zal men dikwijls hulp moe ten zoeken in eene berekening, die natuurlijk aanleiding kan ge ven tot bestrijding. Door echter met nauwkeurigheid rekening te houden met de omstandigheden, is het mogelijk een waarschijn lijk beeld van den toestand te ontwerpen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 647