649 Doodige te verrichten. De commandant der depotcompagnie houdt bo vendien nog dikwijls geen rekening met de mutatiën, op de inhouding van invloed, zoodat hier weer ellenlange briefwisseling uit voortspruit. Met de buitengewone delegatiën van thans kan men pas uitbetalen na ontvangst der inhoudingsstaten, doch daar het op deze manier soms een maand of langer duurt voor de eerste staten binnenkomen, zouden de vrouwen zonder geld zitten, waarom de comp. comdt. gerechtigd moet zijn op risico van den lande de eerste maand voorschotten te geven aan die vrouwen, wat nu eigenlijk ook geschiedt, maar onder een anderen vorm. Een tweede voordeel van deze wijziging zou zijn, dat de man zijn spaar duitjes ook aan zijn vrouw kan zenden, wat nu meestal niet mogelijk is, omdat we geen veldpostkantoor hebben (zie Djambi). Hoe het verder geregeld moet worden, kunnen de mannen van het vak, de kwartiermeesters, na onderling overleg het best uitmaken. X. Noodrations. Nu ik toch over de administratie te velde bezig ben, dacht mij, dat in de verpakking der conserven zonder meerdere kosten voor den lande een kleine wijziging is te brengen, welke een groot voordeel oplevert, n.l. door de ronde blikken te vervangen door vierkante. De schadelijke ruimte in kisten en pakken is daardoor kleiner en de blikken zijn gemakkelij ker tot pakken samen te binden; maar met de noodrations komt nog een grooter voordeel voor den dag. De man toch kan het blikje niet in zijn broekzak stoppen, want dat deukt, waarom men algemeen ziet, dat hij het aan een touwtje bindt er aan zijn gordel hangt. Maar 't ronde blikje schiet van 't touw los en de man is zijn eten kwijt, d.w.z dat gebeurt hem slechts eenmaal, want in den vervolge zorgt hij voor een betere berg plaats door nog voor 't uitrukken het blikje in zijn maag leeg te storten, wat toch niet do bedoeling is. Een vierkant blik stelt hem in staat zijn eten aan zijn gordel mee te voeren. Zou men tevens niet een noodration erwtensoep in poedervorm kunnen samenstellen, dat na toevoeging van heet water een smakelijk en zeer gewild maal geeft Staten model 82 der Korpsinstructie. Waarvoor dienen deze toch langer? Gevoegelijk zouden ze kunnen vervallen. Spoorwegtarieven. In de archieven der kwartiermeesters zoekt men tevergeefs naar spoor wegtarieven toch moet men alle reisdeclaraties en onkostenmarschorders

Indisch Militair Tijdschrift | 1902 | | pagina 679