80 waren er onder de jongere officieren, die zich een duidelijke voor stelling konden maken van onzen vroegeren strijd met de Boeren en de daaruit te trekken lessen Wat wisten velen van Majuba- hill, en onder de manschappen, wie was van hen op de hoogte der gebeurtenissen van dien belangrijken dag? De Boeren, zoo zal men zeggen, wisten zeker nog minder van krijgsgeschiedenis, en wat betreft die van andere landen is dit misschien juist, doch met de geschiedenis van hun eigen land waren ze volkomen vertrouwd. Op iedere hoeve waren de namen Majuba, Ingogo, Langsnek e.a. in het dagelijksch leven ingeweven velen, die in dien strijd een aandeel namen, hielden de herinne ring levendig, en menig voorval in dezen oorlog deed ons zien, dat de lessen van toenmaals niet vergeten waren. Belangwekkend is het hoofdstuk „Notes on entrench ments," waarin de schrijver o. m. zegt: De Boer beoogde met zijn dekkingen, evenals trouwens met zijn geheele tactiek, onzichtbaarheid en persoonlijke veiligheid. Zijn gezond verstand leerde hem, wat anderen, niet van jongsaf met het buitenleven vertrouwd, eerst langzamerhand duidelijk wordt, n. 1. dat een man aan het gezicht onttrokken even veilig is, als zat hij achter een borstwering; feitelijk nog veiliger, want in het laatste geval kan zijn dekking den vijand tot doel dienen. Waar wij ons trachtten te beschermen door dekkingen op te werpen, bereikte hij veelal dat doel door ingraving. Kan men dit in Europa met zijn vaak vochtigen bodem niet toepassen, de droge, poreuze grond van Zuid-Afrika was hiertoe bij uitstek geschikt. „Door, instede van breede, diepe ingravingen te maken, was hij niet gedwongen tot het aannemen de liggende houding, terwijl de artillerie niet in staat bleek de dekking te vernielen, daar zij door den bodem zelf gevormd werd. Persoonlijk, vervolgt de schrijver, heb ik de dekkingen in Na- tal gezien, aangebracht met het doel Generaal Bullers troepen te beletten Ladysmith te ontzetten. Daar de bodem rondom Ladysmith hard en rotsachtig is, en het veelal niet mogelijk was diepe ingravingen te maken, ter wijl steenen muurtjes sneller en met minder moeite opgebouwd konden worden, en bovendien gezichtsdekking geen dringende

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 100