81 eisch was, dekten de Boeren zich hier achter lage steenen muurtjes. Weikeu vorm zij echter hun dekkingen ook gaven, de plaats was steeds met oordeel gekozen. De Boer was overtuigd, dat flankeerend vuur groote uitwerking heeft en daar hij wist, dat een schutter, hoe ook opgesteld, zich gedeeltelijk bloot moet geven bij het vuren, schoot hij op de aanvallers, die zich bewogen in de richting zijner nevenlieden en dekte zich tegen den aanval die recht op hem aankwam. Hoe een dekking benut moet worden, leerde de Boer ons ook, als hij zijn geweer wilde laden; hij wentelde zich dan op den rug om beide handen vrij te hebben. Gewoonlijk vormden hun dekkingen gebogen en kromme lijnen, zoodat nooit lange liniën aan flankvuur blootgesteld waren. Wat betreft den-vorm en de afmetingen, zooals werd opge merkt, waren zij in rotsachtig terrein ondiep en werd door bo venbouw dekking verkregenwas de grond droog en zacht, dan waren ze diep en nauw, zoodat een man staande kon schieten. Bestond de mogelijkheid, dat schietgaten zichtbaar zouden zijn, dan werd de uitgegraven aarde aan den achterkant opgeworpen. Groote zorg werd besteed aan gedekte verbindingen naar de vuurlinie. Daar wij dat gewoonlijk niet deden, leden wij groote verliezen bij onze pogingen de vuurlinie te versterken en bij het aanvoeren van munitie. Ik hen er van overtuigd aldus de schrijver—dat een troep, die een stelling bezet, welke over goed gedekte verbindingen beschikt, aan minder verliezen is blootgesteld, zelfs al zijn de manschappen in de vuurlinie minder goed gedekt, dan een troep, die alleen aan dit laatste alle zorg heeft besteed. Wat betreft de opstelling van hun geschut, toonden de Boeren een minder goed inzicht. Zij hechtten in den regel meer aan eene gedekte opstelling voor hun stukken en een zekeren te- rugtochtsweg dan aan de tactisch voordeeligste plaats. Bij gebruik van zwart kruit echter zagen ze in, dat dekking tegen gezicht niet mogelijk was en wendden daartoe dan ook geen pogingen aan, doch wisten buiten de uitwerking onzer granaten te blijven door stevige borstweringen te bouwen, waarop ar tillerie, als te velde gebracht wordt, geen uitwerking kon heb ben. Maar hun modern geschut met rookzwak kruit werd Deel, I. 1903.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 101