82 opgesteld achter kopjes, in kloof of ravijn, achter rotspunt of steenen tegen gezicht gedekt. Heel dikwijls kon evenwel van uit dergelijke opstellingen het terrein, waarover wij moesten naderen, alleen op de groote af standen onder vuur worden genomen. Bij de samenstelling van borstweringen en ingravingen voor de vuurmonden bleek echter dikwijls hun scherpe blik; vooral was dit het geval bij ingravingen, die ik op den Langsnek gezien heb. Twee, op ongeveer 30 M. afstands van elkaar aangebrachte, ingravingen waren zóó diep, dal de monding van het daarin opge stelde kanon bijna op den grond gerust moet hebben; achter waarts waren zij verbonden door een half-cirkelvormigen gang, zóó, dat, wanneer het den vijand gelukt was zich op den vuur mond in te schieten, deze ongezien naar de andere ingraving verplaatst kon worden. Wanneer de Boeren onze stellingen vastberaden aanvielen, zooals bijv. bij Wagonshill, toonden zij de tactische beginselen op juiste waarde te schattenzelfs bij de kleinste afdeelingen pasten zij ze toe op een wijze, die wel onze belangstelling verdient. Een man bewoog zich kruipende voorwaarts en wijdde al zijn aandacht aan zijn onopgemerkt blijven; hij vuurde niet. Zijn makker vlak achter hem trachtte de aandacht van hem af te leiden en zijn voorwaarts gaan te dekken door levendig vuur. Had de eerste dan een goed gedekt punt bereikt en zich daar opgesteld, dan opende hij het vuur en de tweede ging voorzichtig voorwaarts. Werd deze handelwijze dikwijls toegepast door kleine groep jes, ook grootere afdeelingen brachten haar in practijk en bij den aanval werd het doodelijkst vuur vaak afgegeven door Boe ren, aan den voet van een kopje, over de hoofden heen van hen, die de hellingen reeds een eindweegs beklommen hadden. Slechts met mannen, door en door vertrouwd met hun wapen en zeker van hun schot, is van een dergelijk optreden goede uitwerking te verwachten. Doch de achtersten deden meer dan hun voorgangers met vuur steunen, van hand tot hand gaven ze steenen door om daarvan kleine borstweringen op te bouwen. Onze manschappen namen deze wijze van doen spoedig van hen over en pasten de troepen, die Ladysmith ontzetten, haar gaandeweg toe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 102