84 - zware geschut der Boeren niet zoo groot als men wel meent- Bij het gevecht op Lombardskopje bijv. was de uitwerking van Long Tom weinig beteekenend; een veldbatterij was 6 a 7 uur tegenover hem opgesteld en leed geen verliezen. Eindelijk gaf het groote kanon het op en verdeelde zijn projectielen over het terrein, waarover onze infanterie zich bewoog. Ik geloof echter niet, dat de verwonding van een half dozijn manschappen te wij ten was aan de zware projectielen; meerendeels zonken zij diep in den grond en sprongen zonder groot nadeel te weeg te bren gen, ondanks hun enorme afmetingen en het ontzenuwende geluid van hun vlucht. Ze bewezen de geringe waarde van de granaat. Waar de Boeren GK. vuur aanwendden, werd de uitwerking zeer verzwakt door de minder goede werking der buizen. Tijdens de operatiën in de districten Belfast en Lijdensburg maakten de Boeren op verrassende wijze gebruik van hun zwaar geschut, en moet de behendigheid geroemd worden, waarmede zij onze voorwaartsche beweging tegenhielden en achterhoede gevechten leverden. Zij bewezen ons hoe te velde veel zwaarder geschut te gebruiken is dan wij, of eenige andere Europeeschu natie, meenden dat mogelijk was, en ik vermeen, dat wij ons voor deel met hun voorbeeld moeten doen. Een belangrijke vraag is het welk projectiel het meest geschikt is voor vuur op groote afstanden, de G., de GK. met tijdbuis of die met schokbuis. Het vuur, door de Boeren op groote afstanden afgegeven, was in den regel dat van de G. en zeer zeker niet van de GK. met tijdbuis. Het was soms hinderlijk en wanneer het in kampen of kleine omsloten ruimten viel, had het een demoraliseerende uitwerking, totdat onze manschappen er aan gewoon raakten en het op zijn juiste waarde leerden schatten. Yernietigend werkte het niet, en in aanmerking nemende, hoe weinigen er door buiten gevecht gesteld werden, kan men ternauwernood van uitwerking spreken. De verdedigers van Ladysmith zullen zich allen herinneren hoe honderde G. van het Boerenkanon van 7,5 cM. in het kamp- vielen, waar zich voortdurend menschen en paarden bewogen en kunnen getuigen, hoe een uiterst klein aantal gewonden ze veroorzaakten. Herhaaldelijk meldden afdeelingen van onze troe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 104