85 rpen, dat ze onder zwaar artillerievuur stonden en toch bleek hij terugkomst, dat ze niet één gewonde hadden. Ik heb mis schien een twintigtal G-. zien springen tusschen de vuurmonden van een batterij in actie, zonder eenige schade te weeg te bren gen, en dergelijke ervaringen heeft ieder, die aan den oorlog in Zuid-Afrika deelnam, opgedaan. De opvatting van hen, die sinds jaren de voordeelen van een GK. met tijdbuis roemden boven de tegenwoordige G., is in dezen oorlog bevestigd. De vraag is nu of het aanbeveling verdient geschut als dat der Boeren in ons leger in te voeren. Ik beweer, dat niemand die hieromtrent eenige ondervinding heeft, zulks bevestigend zal beantwoorden. Waar onze batterijen slechts dicht genoeg konden naderen, streden zij steeds met succes tegen de Boerenvuur- monden, en brachten hen zonder moeite tot zwijgen, wel is waar soms slechts tijdelijk, maar in verband met de tactiek der Boeren was dit alles, wat bereikt kon worden. Toen bij Talanabeuvel de Boeren op 5500 M. het vuur op ons kamp openden en onze twee batterijen dit door den afstand niet konden beantwoorden, gingen zij voorwaarts tot op ongeveer 3700 M. en brachten in een half uur de vier of vijf Boerenstukken tot zwijgen; wij kregen slechts één doode. Boerengevangenen deelden later mede, dat zij veel van ons GK. vuur hadden geleden, zoodat de be diening de stukken had moeten verlaten. Uit het voorgaande blijkt, dat de GK. met tijdbuis het eenige projectiel is, waarvan noemenswaardige materieele uitwerking is te verwachten; de quaestie van de moreele uitwerking blijft nu nog ter beschouwing over. Yele voorbeelden zou ik kunnen aanhalen om te bewijzen, dat die moreele uitwerking, van welk projectiel ook, zeer groot is, dik wijls zelfs, wanneer de troep weet hoe gering de materieele uit werking is; ik heb o.a. herhaaldelijk gezien, dat een aanval van de Boeren werd afgeslagen door de gewone G. van het veldgeschut. In verband met de herhaaldelijk gebleken moeilijkheden, ver bonden aan het inschieten, is het wenschelijk meer oefeningen te doen houden in het opsporen van het doel dan tot heden geschied de. Echter is het niet alleen daaraan toe te schrijven, dat men vaak niet in staat bleek de plaats der Boeren vuurmonden te

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 105